Uzman eczacılık zorunlu olacak

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS) ile ilgili çalışmalar devam ediyor ve sınavın Aralık 2016 tarihinde yapılması hedefleniyor.

Haberler - ntv.com.tr 27.05.2016 - 12:22

Uzman eczacılık zorunlu olacak

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Bülent Gümüşel, Medimagazin'e yaptığı açıklamada,  EUS, uzmanlık kontenjanları ve eğitim programı ile ilgili detayları anlattı.

Hacettepe Üniversitesi’nde 2012 tarihinde Klinik Eczacılık Birimi açtıklarını dile getiren Prof. Dr. Gümüşel, uzmanlık yasa teklifinin 11 Haziran 2013’te Meclis’e sunulduğunu belirtti.

6 Kasım 2014 tarihinde Meclis onayıyla eczacılıkta uzmanlık yasasının çıktığını ifade eden Prof. Gümüşel, Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu’nun oluşturulduğunu, yönetmelik çalışmasına başlama ve iki uzmanlık alanıyla ilgili müfredat oluşturma komisyonu kararı aldıklarını dile getirdi. Uzmanlık dallarının Klinik Eczacılık ve Fitofarmasi olarak iki dalda belirlendiğini anlatan Prof. Gümüşel, yatak sayısı 100 ile 300 olan hastanelerde bir, 300'ün üzerindeki her 200 yatak için ilave bir uzman “klinik eczacı” istihdam edileceğini kaydetti. Bu dallarda eğitim süresinin 3 yıl olacağını ve Uzman Klinik Eczacı istihdamının 1 Ocak 2023'te zorunlu olacağını ifade eden Gümüşel şöyle konuştu: 

"AMACIMIZ ECZACILIK MESLEĞİNİ DAHA İYİ BİR ALANA ÇEKMEK"

''Esasında şuradan bakmamız lazım, eczacılar eskiden de biyokimya ve farmakoloji gibi alanlarda uzmanlık yapıyorlardı. Daha sonra eczacıların TUS sınavına girmeleri ve uzmanlık yapmaları engellendi. Amacımız eczacının mesleğini hekimlerle, diş hekimleriyle ve hemşirelerle birlikte daha iyi yapabileceği bir alana çekmek.''

KLİNİK ECZACILIK UZMANLIĞI MÜFREDATI HAZIR

Klinik Eczacılık Uzmanlık Eğitim Müfredatı'nı da oy birliği ile kabul ettiklerini ve Resmi Gazete’de yayınlanmasını beklediklerini söyleyen Prof. Gümüşel, eczacılıkta uzmanlık eğitimi verecek merkezler ve uzmanlık eğiticilerinin yetki alması için EUK tarafından bir başvuru formu hazırlanacağı ve başvuruların bu formlar ile EUK’a yapılacağını belirtti.

Bu süreçte kontenjanlar belirlenecek ve soru bankaları oluşturulacak. Yılda bir kez yapılması planlanan sınavın ilki, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin kabul etmesi durumunda Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

ÖSYM'nin yoğun sınav takvimi nedeni ile sınavın Aralık 2016 tarihine yetişmemesi durumunda ise, ilk sınavın yetkili üniversitelerde gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

MULTİDİSİPLİNER EĞİTİMLER YAPILACAK

Eczacılıkta uzmanlık eğitimlerinin sadece eczacılık fakültelerinde yapılacak eğitimler olmadığının altını çizen Gümüşel, ''Bu uzmanlık öğrencileri eczacılık fakültelerinin öğrencisi olacak fakat disiplin olarak tıp fakültesi ve diğer ilgili branşlar ile birlikte uzmanlık eğitimi alacaklar'' ifadelerini kullandı.

Sınana girecek eczacıların, bu sınav sonunda uzmanlık yapmaya hak kazanacaklarını ve ilgili eczacılık fakültesinin anabilim dalına başvuracaklarını dile getiren Prof. Dr. Gümüşel, ''Bu eğitimin programı multidisipliner bir eğitim, yani eczacılar da tıp doktorları da bu eğitimin içerisinde olacaklar. Teorik eğitimlerinin bir kısmını belki eczacılık fakültesinde bir kısmını yine hekim arkadaşlarımızdan alacaklar. Ama pratik eğitimler daha çok hastanede, hasta başında olacak. Aynen tıpta uzmanlık ya da diş hekimliğinde uzmanlık öğrencisi gibi düşünebilirsiniz" açıklamalarında bulundu.

TÜM ECZACILAR SINAVA GİREBİLECEK

EUS'a, sadece fakülte eczacılarını değil serbest eczacılar, üniversiteden yeni mezun olan ya da çok uzun yıllar önce mezun olmuş tüm eczacılar girebilecek. Ancak serbest eczacıların uzman olarak çalışma hakkı kazanması sonrası eczanelerini açık tutma şansı olmayacak.

SADECE ÜNİVERSİTE KONTENJENLARI OLACAK

EUS sonrası sadece üniversitelerde bu uzmanlık alanı kontenjanları olacağını dile getiren Gümüşel, ''Şimdilik sadece üniversite kontenjanları olacak. Dolayısıyla da uzmanlıklar eczacılık fakültelerinin olduğu yerlerde olacak. Ancak uzmanlık eğitiminin ana uygulama yeri hastaneler olduğu için bu yeterli değil. Eczacılık Fakültesi'nin bağlı olduğu üniversitenin tıp fakültesi olması son derece iyi olacaktır. Ancak tıp fakültesi olmayan üniversitelerde eczacılık fakülteleri bir hastane ile afiliye bir protokol imzalayarak uzmanlık yetkisine sahip olabilecek'' dedi. 

EUK, uzmanlık alanları için kontenjan sayılarını belirleyecek. Açılan uzmanlık alanları ile ilgili konuda doktora yapmış kişiler, yaptıkları doktora EUK tarafından uzmanlık olarak değerlendirilirse bu kontenjanlardan yararlanabilecek.

SONRAKİ HEDEF RADYOFARMASİ 

Klinik Eczacılık ve Fitofarmasi Uzmanlık Alanları ile ilgili tüm çalışmaların tamamlanması sonrasında yeni alanlarında açılacağını dile getiren Gümüşel, ''Öncelikle aklımızdan geçen radyofarmasi uzmanlık alanının Türkiye'de üçüncü alan olarak açılması. Ama önce klinik eczacılık ve fitofarmasi ile ilgili tüm işlemleri bitirelim ve sorunsuz bir sınav yapalım sonrasında benim kafamdan geçen radyofarmasi alanının Türkiye'ye kazandırılması. Çünkü bu alan özellikle nükleer tıp ve görüntüleme ile birlikte tüm dünyada gelişmekte olan bir alan" diye konuştu.

12 BİN ECZACI İSTİHDAMI OLACAK

Eczacılık Fakülteleri kontenjanları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bülent Gümüşel, "Hem Türk Eczacılar Birliği'nin hem de Sağlık Bakanlığı'nın çalışmalarında, 2023'te 10 bin ile 12 bin arasında eczacının istihdam fazlası olacağı görülüyor. Bu nedenle biz de YÖK Başkan vekilimizle yaptığımız görüşmelerde bu kontenjanların azaltılmasını ve yeni eczacılık fakültelerinin açılmamasını talep ettik. Aynı zamanda 2017'den itibaren eczacılık fakültelerine taban sıralama getirilmesini de teklif ettik'' ifadesini kullandı. 

Fakültelerde yeterli derecede öğretim ve araştırma görevlisi olmadan veya yeterli fiziki koşullar sağlanmadan öğrenci alınmaması için de çalışmalar sunduklarını ile getiren Gümüşel, YÖK'ün de bu konuda aynı düşüncelere sahip olduğunu ifade etti.

Kontenjanlar kısa sürede düşürülemeyecek ancak artış da göstermeyecek. Eczacılıkta uzmanlık alanlarının 2023'te zorunlu hale gelmesi ile de eczacılıkta yeni istihdam alanları da yaratılmış olacak.

Sayfa Yükleniyor...