Uzmanlardan Alzheimer uyarısı

Çağın hastalıkları Alzheimer ve Demans. Bir yandan yaşam süremiz uzuyor, bir yandan bu hastalıklara yakalananların sayısı artıyor. İngiliz araştırmacılar "Bu hastalıklara yakalananları yalnızlığa terk etmeyin" diyor.

NTV Haber 07.01.2016 - 18:37

Uzmanlardan Alzheimer uyarısı

Dünya, Alzheimer salgını eşiğinde. 2050'ye kadar 100 milyondan fazla kişi Alzheimer hastalığı ile mücadele edecek.

Amerika Birleşik Devletleri'nin California Üniversitesi'nden araştırmacılar, Alzhmeimer'ın kamusal bir sağlık sorununa dönüşeceği uyarısını yaptı. Hasta sayısı son 10 yılda 10 milyon artarak 36 milyona ulaştı. 35 yıl içinde de 100 milyonu aşacağı öngörülüyor. Bunda, uzayan yaşam süresinin payı büyük. Çoğu kişiye 65 yaşından sonra teşhis konuluyor. Yani gün geçtikçe daha çok kişi alzheimer hastalığı ile yaşıyor.

Bu noktada, Alzheimer ve Demans hastalarını "zaten hatırlamıyorlar" diyerek yalnız bırakmak doğru değil. İngiliz uzmanlar, aile üyeleri ve arkadaşlarını tanımasalar bile demas hastaları için sevdikleri ile zaman geçirmenin önemli olduğunu vurguluyor. Uzmanlar, "duygusal hafıza"nın varlığına dikkat çekiyor. Yani hasta, ziyaret edildiğini unutsa bile mutluluk hissini unutmuyor. Bu da, Alzheimer ya da Demans'lı kişiye, huzur ve güven aşılıyor.

Hem Amerikalı hem de İngiliz uzmanlar, hastalıkların başında geciktirici önlem almanın önemine vurgu yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...