Uzun boylu erkekler daha şanslı

ABD’de yapılan araştırma, uzun boylu erkeklerde kalp hastalıkları riskinin kısa boylulara göre daha az olduğunu gösterdi.

24.01.2012 - 09:21

Uzun boylu erkekler daha şanslı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya göre uzun boy, erkeklerde kalp rahatsızlıkları riskini azaltıyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, uzun boylu erkeklerin kalp rahatsızlıkları yaşama riskinin kısa boylu erkeklere göre önemli oranda düştüğü belirlendi.

Araştırma kapsamında 50'li yaşlardaki 22 bin erkeğin kalp, tansiyon, kan şekeri gibi yaşamsal değerleri 22 yıl boyunca incelendi. Veriler, boyu bir 80'den uzun olan erkeklerin boyu bir 75'ten kısa erkeklere göre yüzde 25 daha düşük kalp sorunu riski taşıdığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, boy bir 80'den ne kadar uzunsa, kalp riski de santimetre başına yüzde 2 oranında azalıyor. Araştırmacılar bu sonucu, uzun boylu erkeklerin damar yollarında tıkanma tehlikesi bulunan noktalarla kalpleri arasındaki mesafenin geniş olmasına bağlıyor. Bunun sonucunda uzun boylu erkeklerin kalpleri de daha az baskı yaşıyor.

Ayrıca çocukluklarında büyümeyi etkileyen hastalıklar geçiren kısa boylu erkeklerin, damar yollarında daha çok tıkanıklık yaşadığı da belirtiliyor.

Bilim insanları araştırmayı, kalp hastalıklarında yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi açısından anlamlı buluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...