Vajinadan böbrek nakli estetiği de koruyor

Kapalı ameliyatta böbreği çıkarmak için kasıktan 5-6 cm kesi yapılıyorken, vajinadan böbrek naklinde, böbrek vajenden çıkarıldığı için karın duvarında, göbekteki delikten başka kesi izi olmuyor.

ntv.com.tr 26.03.2015 - 17:14

bobrek640

Böbrek nakli yöntemlerinde son yıllarda çıta ülkemizde çok yukarılara çıkmış durumda. Vajinadan böbrek nakli de özellikli ameliyatlar arasında. 

Dünyada sadece birkaç yerde yapılabilen vajinadan böbrek nakli yönteminin uygulandığı merkezlerden biri Acıbadem International Hastanesi Organ Nakli Merkezi. Prof. Dr. İbrahim Berber başkanlığındaki böbrek nakli ekibi bu uygulamayla geçtiğimiz günlerde bir de ödül aldı. İstanbul Cerrahi Derneği’nin “Cerrahide Yeni Ufuklar” toplantısında, “Vajinal çıkarımlı tek port donör nefrektomi” isimli video sunumu, Prof. Dr. Berber başkanlığındaki ekibe birincilik ödülü getirdi.

“Vajinal çıkarımlı tek port donör nefrektomi” sunumu, Prof. İbrahim Berber ve ekibine ödül getirdi.
“Vajinal çıkarımlı tek port donör nefrektomi” sunumu, Prof. İbrahim Berber ve ekibine ödül getirdi.

Hastanenin Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Berber, “Yaklaşık 5 senedir böbrek nakli yapıyoruz. Nakil ameliyatlarımızda tabi ki insanları diyalizden kurtarmaya, onların daha konforlu ve rahat bir hayat yaşamasını sağlamaya çalışırken bir yandan da vericilerin yani böbreklerini sevdiklerini hayata döndürmek için bağışlayanların da ameliyatını onlar açısından en konforlu şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yaptıkları fedakarlığın sonrasında da onların hayatını en rahat şekilde geçirmesini amaçlıyoruz” diyor.

Bu kapsamda vericilerin ameliyatının tümü kapalı yöntemle yapılırken, bunun kimi ‘tek port’ denilen tek delikten kimi de vajenden çıkarılma şeklinde gerçekleştiriliyor.

DOĞUM YAPMIŞ KADINLARDA UYGULANIYOR

Prof. Dr. Berber, vajenden böbrek çıkarılma işleminde hastanın göbeğinden sadece 2 santimlik kesi ile laparoskopik aletle içeri girildiğini, böbreğin de vajenden çıkarıldığını belirterek “Bu yöntem doğum yapmış olan kadınlarda uygulanabiliyor. Dünya üzerinde sadece birkaç merkezde yapılıyor. Literatüre baktığınızda bir iki vaka görebiliyorsunuz” diye konuşuyor.

Daha yeni yeni uygulanan ve çok ileri tecrübe gerektiren bir ameliyat olan vajenden böbrek çıkarmada, hem laparoskopi bilmek hem de bunu ileri düzeyde yapabilecek kapasiteye sahip olmak gerekiyor. Normal ameliyattan yaklaşık 30 ila 45 dakika daha uzun süren bu yöntemin vericiye son derece fazla avantajı bulunuyor.

6 AYDA İZDEN ESER KALMIYOR

Normal standart kapalı ameliyatta böbreği çıkarmak için kasık bölgesinden 5-6 cm kesi yapmak gerekirken, bu ameliyatta böbrek vajenden çıkarıldığı için hastanın karın duvarında, göbekteki delikten başka hiçbir kesi izi olmuyor. Üstelik yaklaşık 6 ay içinde izden eser kalmıyor ve dolayısıyla ameliyat izi hiçbir şekilde belli olmuyor. Organ bağışçısı, günlük yaşantısına bir iki güne kalmadan dönebiliyor.

Sayfa Yükleniyor...