Varisten koruyan “A”

Fazla kilolu, uzun süre ayakta kalan ya da oturarak çalışanların yaşadığı önemli sağlık sorunları arasında yer alan varisten korunmada bazı basit önlemler olumlu etki yapıyor. Bunlardan biri de A egzersizi.

Haberler - ntv.com.tr 07.11.2016 - 13:35

Varisten koruyan “A”

Kadınlarda, erkeklere oranla 4 kat fazla görülen varis, genellikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında oluşuyor.

Gece uyurken bacaklarda kramplara, kaşıntılara ve şişliklere neden olan varis problemine karşı kişisel önlemler alınması ve vakit kaybedilmeden tedavi yoluna gidilmesi büyük önem taşıyor.

Varise yol açan etkenlere ve korunma önerilerine dikkat çeken Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kar, günde 4 saatten uzun süre ayakta kalanların yüksek risk grubunda olduğunu söyledi.

Toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanan varis, 4 saatten fazla ayakta kalanlarda 3 kat daha fazla oluşur. Varis; gebelik, obezite, duruş bozuklukları, kabızlık, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri gibi çeşitli nedenlerle de ortaya çıkabiliyor. Kalıtım, riskli yaşam tarzı ve sigara kullanımı önde gelen risk faktörleri olarak gösteriliyor. Ailesinde varis öyküsü olan kişilerde bu hastalığın görülme riski 4 kat fazla.

KİLO ARTIŞI ŞİKAYETLERİ ARTIRIYOR

Varisin en yaygın belirtilerinin; bacak görüntüsünün bozulması, uzun süre ayakta durunca ortaya çıkan bacak ağrısı ve bacaklarda ağırlaşma hissi olduğunu belirten Dr. Kar, “Uzun süren bacak varislerinde kronik ayak bileği şişliği ve bacak ülserleri de gelişebilir. Uzun süre ayakta durma veya obezite tüm bacak varislerinin etkilerinin daha da artmasına neden olur” dedi.

VARİSİNİZ VARSA BUNLAR DA OLABİLİR

• Ağrı ve dolgunluk hissi.
• Kaşıntı.
• Ayak bileğinde şişme.
• Gece krampları.
• Kanamalar.
• Cilt değişiklikleri ve açık yaralar meydana gelebilir.

TEDAVİ EDİLMEZSE TEKRARLAYABİLİYOR

Varis tedavisinde amaç, şikayetleri azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmak. Hastalık genellikle iyi huylu seyir gösterdiğinden hastaların çoğunun ameliyat edilmediğini aktaran Dr. Kar, “Büyük varisleri olan hastalarda, kanama veya bacak ülseri gibi durumlar gelişirse, cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Varise neden olan etkenler ortadan kaldırılmadıkça belli bir süre sonra hastalık tekrarlayabilir” diye konuştu.

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

Dr. Mustafa Kar, varise karşı alınabilecek önelmleri ise şöyle sıraladı ve özellikle A egzersizinin önemli etkiye sahip olduğuna vurgu yaptı. İşte o nlemler ve A egzersizi:

• Bol bol hareket edin. Yürüme, yüzme, bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketleri tercih edin. Yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarından kaçının.
• Bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın. Gün içerisinde birkaç kez bacakları yüksekte tutmak yararlıdır.
• Ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, başparmakları birleştirin. Topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak V harfi yapın. Topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın. Sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken topuklarınızı yukarı kaldırın. Hareketlerin hepsini 10’ar kez tekrarlayın.
• Soğuk suyla bacaklara duş yapın. Cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır.
• Bol giysileri tercih edin.
• Topuk yüksekliği 5 cm’den fazla olan ayakkabıları giymeyin.
• Beslenmenize dikkat edin, günde en az iki litre sıvı tüketin ve sigara içmeyin.
Doktor önerisi olmadan varis çorabı kullanmayın ancak tavsiye edildiyse düzenli giymeye özen gösterin.

Sayfa Yükleniyor...