Tüberküloz Çalışma Grubu'ndan 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, 24 Mart 1882'de Robert Koch'un, Berlin'de verem hastalığına yol açan etkeni bulduğu hatırlatıldı.

O tarihlerde en çok öldüren, iş gücü kaybına yol açan hastalığın tüberküloz olduğu, insanlığın en büyük belası olan bu hastalığın mikrobunun bulunmasının büyük önem taşıdığı kaydedildi.

''Etkisi açısından bir kıyaslama yaparsak, bugün kansere yol açan etkenin bulunması gibi düşünebiliriz'' denilen açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bu nedenle 24 Mart tarihini Dünya Tüberküloz Günü olarak kutladığı hatırlatıldı.

Dünya Tüberküloz Günü'nün, toplumun eğitimi, verem hastalığının durumu, sorunları ve ihtiyaçlarına dikkati çekmek ve yöneticilerin desteğini almak için önemli bir gün olduğu vurgulanan açıklamada, günümüzde, başta Afrika ve Asya olmak üzere, tüm dünyada veremin hala çok büyük bir sorun, en çok öldüren ikinci bulaşıcı hastalık olduğu ifade edildi.

PLANLAMA, EĞİTİM VE DENETİM
Açıklamada, Türkiye'de başarılı bir verem savaşı yürütüldüğü ve verem hastalığının azaldığı kaydedilerek, ''Dünyadaki olumsuz örneklerden farklı olarak, 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' çerçevesinde verem savaşı dispanserlerinin çalışmasını sürdürmesi dolayısıyla ülkemizde bu başarı sağlanmıştır. Çünkü her ilde ya da her büyük ilçede verem konusunu bilen, tüberküloz hastalarını, temaslılarını sıkı bir şekilde izleyen bir ekip bu dispanserlerde bulunmaktadır'' denildi.

Türkiye'de tüberküloz kontrolünün başarısında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde, planlama, eğitim, denetim ve merkezi ilaç alımı yapan bir daire başkanlığının olmasının büyük önem taşıdığı belirtilen açıklamada, merkezi ilaç alımı ve dağıtımının son yıllarda etkili bir şekilde yapılmasının ilaç eksikliği kavramını unutturduğu kaydedildi.