''www.turkaritmi.com'' yayında...

Toplumu kalp ritim bozukluğu hakkında bilgilendirmek ve sağlık personelinin daha profesyonel bir platformda bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla oluşturulan ''www.turkaritmi.com'' adlı internet sitesi hizmete girdi.

24.02.2010 - 15:36

''www.turkaritmi.com'' yayında...

Kalp ritim bozukluklarının genel adı olan ''aritmi'', kalbin normalden hızlı ya da yavaş çalışması olarak tanımlanıyor.

Pek çok nedene bağlı olarak giderek artan kalp ritim bozukluğuna dikkat çekmek için oluşturulan ''www.turkaritmi.com'' sitenin moderatörlerinden kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Mustafa Karaca, amaçlarını şöyle özetledi:

''Kalp ritim bozukluğu bir ucunda çarpıntı şikayeti, diğer ucunda ani kardiyak ölüm içeren oldukça geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Fakat bu özel bir ihtisas alanıdır. Pek çok vatandaş ve sağlık personeli halen kalp ritim bozukluğunu yeterince bilmemektedir. Bu sitenin amacı hem hastalar, hem de sağlık personelini bilgilendirmektir.''

Kendisi gibi kalp ritim bozukluğu alanında çalışan bir grup doktor tarafından hazırlanan sitenin doktorlar ve hastalar için iki ayrı girişinin olduğunu vurgulayan Karaca, tıbbı etik gereği tıbbi bilgilerin sadece sağlık personeline açık olduğunu, o bölümde eğitim, vaka örnekleri ve tartışma bölümlerinin yer aldığını kaydetti.

KALP SAĞLIĞI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN HER ŞEY VAR
Doç. Dr. Karaca, sitenin interaktif bölümler içerdiğine de dikkat çekerek, forum sayfalarının açılabildiğini ve böylece hastaların ve doktorların merak ettiği her şeyi sorabileceklerini belirtti. Türkiye'de özellikle sağlık sektöründe ciddi bir yanlış bilgilendirme yaşandığına ve konunun uzmanı olmayanlar tarafında değişik konularda farklı yorumlar yapıldığına işaret eden Karaca, sitenin amacının doğru bilgileri sağlık personeli ve vatandaşlarla paylaşmak olduğunu vurguladı.

Sitenin diğer moderatörü kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Hakan Dinçkal da ''www.turkaritmi.com''un kalp ritim bozukluğu ile ilgilenen kalp doktorlarının pek çoğunun desteği ile hazırlandığını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...