'Depresyonun ilacı sosyalleşmedir'

Depresyonun "çağın soğuk algınlığı" olarak nitenlendirilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Başaran Gençdoğan, yalnızlık vurgusu yaptı, "Kişi sosyalleştikçe ve sosyal ilişkiler kurdukça depresyon azalacaktır" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.01.2016 - 13:17 | Son Güncelleme : 27.01.2016 - 17:43

'Depresyonun ilacı sosyalleşmedir'

Depresyona giderek daha fazla kişide rastlandığını belirten Atatürk Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Başaran Gençdoğan, hastalığın en iyi ilacının sosyalleşme olduğunu bildirdi.

"Depresyon 'çağın soğuk algınlığı' olarak değerlendirilmeli" ifadesini kullanan Gençdoğan, duygu, düşünce ve davranış bozukluğuna neden olan ve ilişkileri olumsuz yönde etkileyen rahatsızlığın, Dünya Örgütünün (WHO) tespitine göre "ilk beş hastalık" arasına girdiğini söyledi. Depresyonun, 20-30 yıl sonra ise psikolojik hastalıklar arasında ilk 2'de yer almasının beklendiğini bildiren Gençdoğan, hastalığa neden olan faktörlere değindi.

SANAL ALEM YALNIZLAŞTIRIYOR

Bilgisayar başında saatlerce vakit geçirmenin ilişkileri sanal hale getirdiğini belirten Gençdoğan, "Telefonla saatlerce mesajlaşarak iletişim sürdürmek ve yan yana gelindiği zaman da iletişimi sürdürememek insanları yalnızlaştırıyor. Bu durum depresyona neden oluyor. Depresyonun ilacı sosyalleşmedir. Kişi sosyalleştikçe ve sosyal ilişkiler kurdukça depresyon azalacaktır" dedi.

Doç. Dr. Başaran Gençdoğan
Doç. Dr. Başaran Gençdoğan

"YAŞAM OLDUĞU GİBİ KABUL EDİLMELİ"

Doç. Dr. Gençdoğan, depresyondan korunmanın en önemli yollarından birisinin de hayatı olduğu gibi kabul etmekten geçtiğini anlattı. Beklentiler ile elde edilenler arasında çoğu zaman farklar olduğunu vurgulayan Gençdoğan, hayatı olduğu gibi kabul etmek gerektiğini söyledi.

Yaşama "Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer" atasözünden hareketle yaklaşılması gerektiğini dile getiren Gençdoğan, "Bu kabul, depresyona yakalanma riskini azaltır. İnsan sürekli gelişmek, ilerlemek isteyen bir canlıdır. Gerçekçi olmayan beklentiler depresyonu artırabiliyor. Gerçekçi olmak önemlidir" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...