Yasağın uygulanmaya başladığı 2009 yılından bu yana sigara tüketiminde yüzde 15 oranında azalma yaşandı. İçilen sigara sayısı 107 milyardan 93 milyara düştü.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nin sigara tüketiminin azalması için bir sonraki önerisi ise plaj ve parklarda sigara tüketiminin yasaklanması.

“Daha az sigara içmeye başladık. 1 yılda 14 milyar adet az sigara içtik” diyen Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, “Bunun karşılığında da 4 milyar TL kazandık. Ayrıca vergiler arttığı için oradan da 4 milyar TL kazandık. Diğer taraftan da sağlığımızda yüzde 20 iyileşme oldu” diye konuştu.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’ne göre, sigara tüketimini daha da azaltmak için plaj ve park gibi açık alanlarda sigaranın yasaklanması da gündeme getirilebilir.

SSUK Başkanı Prof. Dağlı, “Gençlerin sigaraya başlamalarını teşvik eden en önemli noktalardan bir tanesi görünür reklamlardır. Teşhir noktalarındaki, mesela plaj ve parklardaki sergilerdir. Satış noktalarındaki sergilerin durdurulması gerekiyor. Bunun da biran önce denetimine girilecek” dedi.