Yaşlanmanın sırları araştırılacak

Kanada'da, yaşlanmanın sırlarını gözler önüne sermeyi amaçlayan yeni bir çalışma başlatıldı.

Haberler 25.05.2009 - 10:35

Yaşlanmanın sırları araştırılacak

Ülkenin sağlık, yüksek teknoloji ve sosyal bilimler alanında en ileri imkanlara sahip üç üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülecek bilimsel araştırma için devlet 30 milyon Kanada Doları (yaklaşık 41 milyon TL) ödenek verdi.

Federal Bakanı Leona Aglukkaq, düzenlediği basın toplantısında, "Bu, uzun süreli bir araştırma olacak. Bu çalışma bize Kanadalıların sağlık şartları ile hayat kalitesinin yükseltilmesinde belirleyici veriler sunacak.

Araştırma sonuçlarının, yaşlılığın sırlarla dolu dünyasının kapılarını açmasını umuyoruz" dedi.

Kısa adı CLSA (Canadian Longitudinal Study on Aging) olan Kanada Yaşlanma Araştırması kapsamında 45-85 yaş grubu 50 bin Kanadalı, 3 yıl boyunca tıbbi, psikolojik ve biyolojik değişimin yanı sıra hayatlarını paylaştıkları insanlar, çevre şartları ile ekonomik ve sosyal açıdan sürekli izlenecek. Bu kişiler, 3 yılın ardından da 20 yıl boyunca çalışma ekibince uzaktan takip edilecek.

Araştırma, McMaster Üniversitesinden Dr. Parminder Raina'nın başkanlığında, McGill Üniversitesinden Christina Wolfson ve Dalhousie Üniversitesinden Dr. Susan Kirkland'dan oluşan heyet tarafından yönetilecek.

Araştırmada ülke genelindeki 26 üniversiteden 160'ın üzerinde bilim adamı görev alacak. Araştırmanın, yaşlanma üzerine bugüne kadar yapılan en büyük çalışmalardan biri olacağı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...