Yaşlılık 'bağımlılık' olmasın!

Dünya nüfusu giderek yaşlanıyor, yaşlılık bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Kalça kırıkları hareket özgürlüğünü kısıtlayan ve yaşlıyı başkalarına bağımlı kılan en önemli sorun.

03.10.2011 - 09:22

Yaşlılık 'bağımlılık' olmasın!

Acilen tedavi edilmeyen kalça kırığı kısa bir süre içinde hastanın yaşamına mal olabiliyor. İstatistiklere göre, kadınlarda osteoporoza, yani kemik erimesine bağlı kalça kırıkları hala ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer buluyor. Kalça kırıkları osteoporozun da etkisiyle kadınlarda daha fazla görülürken, erkeklerde de ortaya çıkıyor.

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Ahmet Kıral, teknolojinin gelişmesinden en çok faydalanan alanlardan birinin de eklem protezleri ameliyatları olduğuna dikkat çekiyor. Prof. Kıral, riskleri en aza indirmek için, gündelik yaşamda mümkün olduğu kadar düşmeleri önleyici tedbirler almanın kırıkları önlemed önem taşıdığına işaret ediyor.

KALÇA PROTEZİ AMELİYATLARINDA BAŞARI ORANI ARTTI
Kalça kırığı tedavisinde genellikle protezlere başvuruluyor. Hangi protezin kullanılacağı ise hastanın yaşına ve kemik yoğunluğuna göre değişiyor. Kalça kırığında mümkün olan en kısa sürede protez uygulanarak hastanın ayağa kalkmasının sağlandığını söyleyen Kıral, son yıllarda yaşanan gelişmelerle ilgili şunları anlatıyor:

“Eklem protezi ameliyatlarının yapılamadığı yıllarda şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeniyle hastaların hareket özgürlükleri ileri derecede sınırlanırdı. Günümüzde ise başarılı bir kalça veya diz protezi ameliyatı geçiren bir hasta yaşamını tamamen ağrısız ve bazı sportif aktiviteler dahil hemen hemen tüm işlerini rahatlıkla yapabilecek şekilde devam ettirebilir."

Protez cerrahisinin, günümüzde, ortopedinin en yüz güldürücü ve en sık yapılan ameliyatlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Kıral, “Bir yıl içinde ABD’de yaklaşık 900.000 kalça ve diz protezi ameliyatı yapılmaktadır. Bu sayılar 90’lı yıllar ile karşılaştırıldığında 2 kat artış göstermiştir. Ülkemizde ise sağlıklı veriler olmamakla birlikte yılda toplam 25.000-30.000 kalça ve diz protezi ameliyatı yapıldığı bilinmektedir. Nüfusumuzu ABD ile karşılaştırdığımızda, bu sayının çok düşük olduğu görülmektedir” diyor.

Bu ameliyatlar sonrasında hastalarda ağrıların büyük oranda geçtiğine işaret eden Prof. Kıral, ameliyat sonrasıyla ilgili de, "Her hasta için farklı olmakla birlikte 6-8 hafta sonra bağımsız olarak sokağa çıkılabilir; yürüme, merdiven inip çıkma gibi günlük aktiviteler tamamen normal olarak yapılabilir; araba kullanılabilir; yüzme, golf, yürüyüş gibi sporlar yapılabilir; egzersiz bisikleti kullanılabilir. Tenis, futbol, basketbol gibi sporlar ise uygun değildir” diye konuşuyor.

EVDE ALINABİLECEK TEDBİRLER
• Yaşlıların yatağının ucunda mutlaka sehpa lambası olmalı.
• Geceleri yatak odası ile banyo arasının iyi ışıklandırılması gerekiyor. Ayrıca yaşlıların banyosunda mümkün olduğunca küvet olmamalı. Kaygan zeminlerde kullanılan malzemelere dikkat edilmeli.
• Eğer evde basamaklı bir yer varsa buralar açık renk halıyla döşenmeli ve aydınlatılmalı.
• Salon, oturma odası gibi ortamlarda ortalıkla sehpa, gazetelik gibi eşya mümkün olduğunca yer almamalı. Takılıp düşmeleri önlemek için de ortalıkta elektronik eşyaların kabloları olmamalı.
• Mutfakta zemin kaygansa önlem alınmalı, yere kaygan bir madde döküldüğünde hemen silinmeli.
• Yaşlıların kullandığı ayakkabı ve terlikler kaymayacak özellikte olmasına özen gösterilmeli. Halılar kaymayacak şekilde desteklenmeli.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...