Yaz tatilinde çocukları bekleyen tehlike

Milyonlarca öğrenciyi yaz tatili heyecanı sardı. Karneler alınıyor, üç aylık tatil başlıyor. Çocukların yaz tatiliyle birlikte havuzda fazla zaman geçirdiğine dikkat çeken uzmanlar ise özellikle kulak enfeksiyonlarına karşı uyarıyor.

ntv.com.tr 09.06.2017 - 10:07

havuz çocuk.jpg

Hijyeni bozuk havuzların en çok çocukları etkilediğini ve ilerleyici kulak iltihaplarına neden olabildiğini söyleyen KBB ve Baş Boyun Cerrahı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, küçük çocukların girdiği havuzlardaki hijyen sorunlarının daha fazla olduğunu belirtti.

Ulusoy, “Genellikle buradaki sorun, havuzun uygun pH değerinden yüksek yani alkali olması, uygun kimyasal temizleyicilerin gerektiği şekilde kullanılmaması veya aşırı klor kullanılarak hijyenin sağlanmaya çalışılmasından kaynaklanan durumlardır. Küçük çocukların girdiği havuzlarda ise, sorunlar daha fazla olmaktadır. Bunun nedenleri arasında, miniklerin sıklıkla havuza idrar yapmaları ve ailelerin bebeklerini bez ile suya sokmalarına bağlı oluşan hijyen bozuklukları söylenebilir” dedi.

KULAK ÇUBUĞU VE KULAK TIKACI ZARARLI OLABİLİR

Kulak kanalının nemli kalmasının ve kulak çubuğuyla temizlemenin dış kulak kanalı hastalıklarına zemin hazırladığına işaret eden Doç. Ulusoy şunları kaydetti:

“Dış kulak yolu, normalde iyi korunan ve kendi kendini temizleyebilen bir yapıya sahiptir. Ancak, dış kulak yolundaki asidik ortamı sağlayan bizim serumen dediğimiz, halk arasında kulak kiri olarak da tabir edilen doğal koruyucu yağlı tabaka bozulabiliyor. Uzun süre hijyenik olmayan havuzlarda kalmanın yanında, bir de kulak çubuğu gibi çeşitli aletler nedeniyle, dış kulak yolu temizliğine bağlı oluşan hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Havuz veya deniz suyunun kulağa kaçması sonucunda da, dış kulak kanalında iltihap oluşabiliyor. Kulak zarının delik olduğu durumlarda ise, orta kulakta oluşan iltihap hızla ilerleyerek çevre kemikleri de eritebilen enfeksiyonlara neden olabiliyor. Altını çizeceğimiz bir diğer konu da, dış kulak yolunu koruyucu olarak uygulanan tıkaçlar ile ilgilidir. Tıkaçları, sadece kulak zarı delik olanlara ve kulağına havalandırma tüpü takılan kişilere, uygun bir bone ile öneriyoruz."

DIŞ KULAK YOLU, ISLAK VE NEMLİ KALMASIN

Dış kulak enfeksiyonlarından korunmak için yapılabilecekler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Seçkin Ulusoy şöyle devam etti:

“Suyla temas durumlarında, sıkça dış kulak yolu enfeksiyonu geçiren erişkin ve çocuklarda, suya girmeden önce yarı yarıya sulandırılmış sirke suyu veya limon suyu uygulaması korunma amaçlı faydalıdır. Bu koruyucu doğal uygulamaları güvenle gerçekleştirebilmek için kulak zarında bir delik olmaması gerekli olup, emin olmak amaçlı bir KBB uzmanı tarafından önceden değerlendirilmesinde fayda vardır. İster kulak zarı delik olsun, isterse sağlam olsun, tüm bireylerde suyla temasın her türlüsünün sonrasında, dış kulak yolunun kurulanması, yani buranın ıslak ve nemli kalmaması gereklidir. Bu amaçla, havlu ya da ucu pamuklu kulak temizleyicilerini, kulak kanalının sadece girişinden kurulama amaçlı uygulayabiliriz.”

HER KULAK İLTİHABININ TEDAVİSİ FARKLI

Flora değişikliğine bağlı oluşan mikrobik dış kulak yolu enfeksiyonlarında, sıklıkla ağrının ön planda olduğunu aktaran Ulusoy, “Bunlarda ödemi azaltması amacıyla antibiyotikli damlalara ilaveten kortizonlu damlalar faydalıdır. Mantar enfeksiyonunda solüsyonlar kullanılır ve bunlarda kesinlikle kortizonlu damlalar kullanılmaz. Orta kulak iltihabında antibiyotik kullanmak gerekir. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlarda sıkça görülen bir başka durum ise, dış kulak yolunun çok ödemli olup damlaların gerekli sahaya yeterince ulaşamamasıdır ki, bu durumda dış kulak yoluna yerleştirilen ödem azaltıcı solüsyonları ve minik tıkaçları bir süre uygulayarak kanalı açmak, antibiyotikli damla tedavisini çok daha etkili ve hızlı hale getirebilmektedir.”

Sayfa Yükleniyor...