Yazın saçlara sağlık katacak 5 bakım önerisi

Saçlar, yazın yoğun güneş teması, deniz tuzu, havuzdaki klor ve rüzgâr nedeniyle kırılgan ve mat hale gelebiliyor. Bu nedenle güneşin keyfini çıkarırken saçlardaki parlaklık ve canlılığı kaybetmemek için tedbir almakta fayda var.

ntv.com.tr 02.08.2017 - 09:13

Yazın saçlara sağlık katacak 5 bakım önerisi

Yaz aylarında fön, maşa gibi saçlardaki kırılganlığı artıracak, kurutacak işlemlerden uzak durulmasını öneren Dermatoloji Uzmanı Dr. Ferihan Bilgin, “Güneş ışınlarının azı yarar, çoğu zarar. Fazla güneş ışığı alan saçlar daha kırılgan ve ince hale gelir. Tüm etkilerden korunmak için mutlaka saçlarınızın uç kısımlarına koruyucu krem ya da yağ uygulayın” diyor.

Uzun süre güneşe maruz kalmanın saç yüzeyindeki hidrolipidik yapıya zarar verdiğini belirten uzman, UV ışınlarının saçın primer yapı taşı olan keratini bozabildiğini, yaz aylarında saçlarda boyanın uzun süre kalmamasının nedenlerinden birinin de UV ışınları olduğunu söylüyor. 

Deniz tuzu ve havuzdaki klorun da saç derisini tahriş ettiğini, kaşıntı yapabildiğini belirten Dr. Bilgin, saçları güneşin olumsuz etkilerinden korumayacak önerilerini 5 başlık altında şöyle sıralıyor: 

GÜNEŞ SAATİNİ TAKİP EDİN: Güneş altında bulunacağınız saatlere dikkat etmeniz gerekir. Özellikle güneş ışınlarının en dik ve en yoğun olduğu saatler olan 12.00 – 16.00 arasında mümkün olduğunda dışarı çıkılmayın. Dışarıda olmanız gerekiyorsa, mümkün olduğunca gölgede kalın.  

ŞAPKASIZ ÇIKMAYIN: Koruyucu giysiler ve tüm saçları gölgeleyecek özelliğe sahip şapka, kasket, eşarp kullanılabilir.  

KLORA KARŞI DUŞ: Havuzda yer alan antiseptik ve yüksek klor, denizdeki tuzlu su ve kum saçları yıpratır. Bu nedenle mutlaka yüzdükten sonra duş alarak saçlarınızdaki fazla klor, kum, tuz gibi maddelerden durulanmış olursunuz. Havuza gittiğinizde yanınıza bone alabilir, yüzerken bone kullanabilir ve dış etkenlere bağlı oluşan yıpratıcı etkileri aza indirmiş olursunuz.

GÜNÜ DUŞ İLE BİTİRİN: Gün içerisinde zarar gören ve kuruyan saçlarınızı yumuşak bir şampuan ile yıkayın. Eğer boya yapan biriyseniz özellikle UV filtreli şampuanlar ve saç kremleri kullanarak saç boyanızdaki renk pigmentlerini geliştirebilirsiniz. Duş sonrası yapacağınız koruyucu krem ya da yağ bakımı saçlarınızın kurumasını engeller.

YAZIN FÖN VE BOYAYA ARA VERİN: Güneş ışınları saçları kırılgan ve mat hale getirir. Bir de üzerine sürekli yapılan fön, maşa gibi sıcak uygulamalar, saçın nemini kaybetmesine neden olur. Boya, röfle yaptıran kişilerde UV ışınları renk pigmentlerinin etkisini azaltması nedeniyle etkisini azaltır. Yaz aylarında hem sıcak işlemlerden hem de boya ve röfleden uzak durulması gerekir.

Sayfa Yükleniyor...