Yılın ilk günü için...

Yeni yıla arınmış, tazelenmiş ve sağlıklı bir giriş yapmak istiyorsanız, bazı özel gıdalardan yardım alabilirsiniz. Diyetisyen Yonca Sevim'in önerisi ise 'uyanış çayı'.

ntv.com.tr 01.01.2015 - 13:43

Yılın ilk günü için...

Diyetisyen Yonca Sevim, doğru beslenme, antioksidan besinler ve yeterli fiziksel aktivite ile yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanın mümkün olduğunu söylüyor.
“Yılın ilk gününe genellikle geç uyanılır. Bu nedenle metabolizmayı uyandırıp kaybettiklerini geri vermek önemlidir” diyen Sevim, bunun için ‘uyanış çayı’nı öneriyor.

ZENCEFİL VE ZERDEÇALLA CİLDİNİZE IŞILTI VERİN
“Uyanış çayı ile beden hızınızı artırabilir, geçen yıldan kalan toksinlerden arınabilirsiniz” diyen Diyetisyen Sevim, bu çayın nasıl hazırlanacağını ise şöyle anlatıyor: “Isırgan otu, taze nane, kök zencefil, kök zerdeçal, tane karabiber, biberiye ve ginseng bir demliğe koyulup üzerine kaynamış su ilave edilir. Ağzı kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra içime hazır hale gelir. Çayın yanında içine limon damlatılan 1 tatlı kaşığı pekmez tüketilmelidir. Kişi en geç saat 9.30’da uyanmış ve çayımızdan bir fincan içmiş olursa güne daha güzel başlayabilir. Ancak bazı hasta gruplarının bu konuda dikkatli olması gerekir.”

AÇIK HAVADA EGZERSİZ YAPIN

Çay içildikten sonra, açık havada, mümkünse ormanlık, yeşil bir çevrede 45 dakika ve 1 litre su tüketerek yürüyüş yapmanın, metabolizmayı canlandırmada çok etkili olacağını belirten Sevim’in, yılın ilk gününe zinde başlamak için diğer önerileri ise şöyle: “Yürüyüş sonunda 15 dakikalık streching yani vücudu esnetme ve germe egzersizleri yapılabilir. Sonrasında da sıcak bir duş sayesinde kişi bedenini güne hazırlamış olacaktır.
Güne hafif bir kahvaltı ile devam edilmeli,1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim yarım yağlı beyaz peynir veya dil peyniri, 1-2 dilim çavdar ekmeği (25-50 gram), 1 adet elma, 1 adet kırmızı kapya biber ve 10 yaprak roka tüketilebilir. Sonrasında da 200-300 ml su içilmelidir. Öğle yemeğinden önce yine su içilmelidir. 1 porsiyon somon ızgara, yanında yeşillikler, zeytinyağlı enginar, 1-2 dilim tam tahıllı ekmek yenebilir. Öğün sonrası tekrar su tüketilmelidir.

RUHUNUZUN DA DİNLEMEYE İHTİYACI VAR
Sevdiğiniz bir koku ve müzik eşliğinde buhar banyosu yaptıktan sonra cildinizi keseleyerek ihtiyacınız olan bedensel ve ruhsal sakinleşmeyi sağlayabilirsiniz. Üstelik ölü derilerden arınmış bir cilt genç ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

YEŞİLLERİN YENİLEYİCİ ETKİSİNDEN FAYDALANIN

İkindi arasında 1 bardak kefir, 2 adet ceviz içi, 1 dilim ananas ve sonrasında yine 200-300 ml su alınmalıdır. Akşam yemeği 1 çay bardağı haşlanmış karabuğday, 1 çay bardağı lor peyniri, roka, nane, maydanoz gibi yeşillikler, taze mor reyhan, 3 sap haşlanmış kuşkonmaz, çeşitli baharatlar ve sirke ile hazırlanmış salata, 1 bardak yoğurt şeklinde olabilir. Gece ara öğünü olarak da, eğer geç yatılacaksa, 1 bardak greyfurt ve nar suyu karışımı içilebilir.

İYİ UYUYUN!
Kaliteli bir uyku önemli. Düzenli ve zamanında uyku sayesinde, vücutta yapıcı hormonların salgılandığı gecenin gelecek güne katacağı zindelik ile yılın geri kalan kısmına keyifle başlanabilir."

Sayfa Yükleniyor...