Endorfinin, zevk ve mutluluk veren bir hormon olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, aşkın kalp sağlığı için çok gerekli olduğunu söyledi ve “Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı kesindir” dedi.

"Yeni yılın ilk günü kalp sağlığınız için sigara, aşırı kilo, hareketsizlik ve şeker gibi kötü alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp, kesin bir karar verin. Yeni yılın ilk gününü, ‘kalbiniz için yeni bir başlangıç’ ilan edin" diyen Prof. Sönmez, yeni yılda kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için şu önerilerde bulundu:

Sigarayı bırakın!
Sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir. Akciğerleri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda, ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olur. Sigara kadınları erkeklere göre daha olumsuz etkiler. Östrojeni parçalayarak erken menopoza neden olur. Yeni yılda kalbiniz, aileniz ve sevdikleriniz için sigarayı bırakın.

Kalbinizi kontrol ettirin!
Yeni yılda kan yağları ve kan şekerinizi kontrol ettirin, her yıl tekrarlayacak şekilde efor testi yaptırın. Yeni yılda menopoza girecekseniz, kardiyolojik kontrollere başlayın. Eğer 40 yaş ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2012’nin ilk haftalarında mutlaka kardiyolojik kontrolden geçin. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız 30, değilseniz 40 yaşından sonra; total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), trigliserid ve kan şekerinizi ölçtürün. Tansiyonunuzu kontrol ettirin.

Beslenmede çeşitliliğe uyun!
Yeni yılda “beslenmede çeşitlilik” ilkesini uygulayın. Çoğunlukla sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Yaptığınız sıkı bir diyetin mükâfatı olarak ayda bir kez kalp sağlığı için ‘muzır’ gibi görünen yiyecekleri tadın. Ancak ölçülü olun, tıka basa yemeyin.

Düzenli olarak yürüyün!
Yeni yılda egzersiz yapan, hareketli bir yaşam süren, merdiven yerine asansörü kullanan bir kişi olun. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor şekilde olmalıdır.

Yarışmacı sporları tercih etmeyin!
“Spor kalbe iyi geliyor’ diye yarışmacı sporlara başlamayın. Futbol, tenis, basketbol gibi yarışmacı sporlarda 15-20 yıllık geçmişiniz yoksa birden başlayarak felaketi davet etmeyin. Rekabet içerikli sporların yerine yapacağınız düzenli egzersizler, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskine karşı koruyucu etki sağlar. Kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Yeni yılda efor gerektiren sporlara başlayacaksanız, kalp kontrolünden geçin ve bir uzman yardımı alın.

Stresten kurtulun!
Yeni yılda daha barışçı, daha uyuşmacı, daha az stresli, daha huzurlu bir yaşam tarzı benimseyin. Kendinizle kavganıza son verin, iç dünyanızla barışın, çevrenize mutluluk ve barış mesajları verin, evliyseniz, eşinizle daha uyumlu olun, anne-babaysanız çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir iletişim kurun.

A Tipi kişilikseniz yavaşlayın!
Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz yavaşlayın. A tipi kişilikte kandaki adrenalin seviyesi çok yükselir, bu da spazma neden olur. Riskinizi azaltmak için daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin. Yeni yılda meslek yaşamınızda beceri ve olanaklarınızı zorlamayın.

Aşık olun!
Geçen yıl aşık olmadıysanız 2012 yılında mutlaka aşık olun. Çünkü aşık olmak kalbe iyi gelir, endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir.