Yenidoğan sarılığı kalıcı hasar bırakabilir

Sık karşılaşılan ve doğru teşhisle kısa sürede tedavi edilebilen yenidoğan sarılığı, zamanında müdahale edilmediğinde bebekte kalıcı hasarlar bırakabilir.

07.11.2013 - 12:18

Yenidoğan sarılığı kalıcı hasar bırakabilir

Yenidoğan sarılığı, bebeklerin %60’ında görülen ve genellikle ilk haftalarda ortaya çıkan bir sağlık problemi. Sarılık, sebebine bağlı olarak bebeğin doğduğu gün ya da yenidoğan döneminin herhangi bir gününde belirginleşebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Öz, zamanında müdahale edilmediğinde bebekte kalıcı hasarlar bırakabilen hastalığın doğru teşhis edilmesinin önemine dikkat çekti.

Yenidoğan döneminde görülen sarılıkların çoğunun fizyolojik olduğunu aktaran Dr. Öz, uzun süren sarılığın ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabildiğine dikkat çekti. Sarılığı olan her bebeğin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Öz,” Bebeklerde doğumdan sonraki 2. günden erken başlayan, hızla artan ve çok yüksek seviyeye çıkan sarılık gelişmesi durumunda fizyolojik olmayan bir sarılıktan şüphelenilmeli ve ileri tetkikler planlanmalıdır. Zamanında doğan bebeklerde 2 haftadan, erken doğan bebeklerde 3 haftadan uzun süren sarılıklar uzamış sarılık olarak adlandırılır. Bu durumda kan grubu uyuşmazlığı, bazı enzim eksiklikleri, idrar yolu enfeksiyonu, tiroid bezinin yetersiz çalışması, doğuştan metabolik hastalıklar araştırılmalıdır” dedi.

ANNE SÜTÜ SARILIK TEDAVİSİNDE ÇOK ÖNEMLİ
Yetersiz anne sütü ile beslenmenin, sarılığı artıran nedenlerden biri olduğunu söyleyen fototerapi ile beyinde meydana gelebilecek hasarların önüne geçilebildiğini belirtti ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi: “Sarılık düzeyi belirli seviyenin üzerine çıktığında ve uygun tedavi edilmediğinde beyin dokusu üzerinde kalıcı hasara ve uzun dönemde nörolojik bozukluklara neden olabilir. Bunu önlemek için, bilirubin düzeyi yükseldiğinde “fototerapi” denen ışık tedavisi vakit geçirilmeden doktor gözetiminde başlanmalıdır. Bebek, bu tedavi sırasında hastanede en az 6- 8 saat belirli bir dalga boyunda ışık veren elektrikli cihazın altına yatırılır. Bu uygulama sırasında anne bebeğini doktorun önerdiği şekilde aralıklarla emzirmeye devam edebilir. Fototerapi tedavisi yenidoğan sarılığı için oldukça etkili bir yöntemdir. Nadiren de olsa; bu yöntemin kullanımının sonuç vermediği hastalarda kan değişimi işlemi yapılması gerekebilmektedir.

BEBEK BU SÜRECİ DOKTOR KONTROLÜNDE ATLATMALI
Yenidoğan sarılığı, sık görülmesi ve birçok bebekte kendiliğinden düzelmesine rağmen bu durum her bebek için geçerli değildir. Hangi bebeğin sarılık düzeyinin tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini önceden tahmin etmek de her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle yenidoğan her bebeğin düzenli doktor takibinin yapılması çok önemlidir. Böylece, tedavi edilmediğinde kalıcı problemlere neden olabilecek yenidoğan sarılığı kolaylıkla önlenmiş olur. Anne ve babalar yenidoğan dönemindeki bebeklerinin cildindeki ve göz aklarındaki renk değişikliğine dikkat etmelidir. Bebekte cilt renginin sarardığını fark edildiğinde, vakit geçirilmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...