Yeşil kartta yeni dönem

Sosyal Güvenlikte yeni bir dönem başlıyor. Yılbaşından itibaren artık yeşil kartlılar da Genel Sağlık Sigortası kapsamına girecek. 9 milyon 140 bin yeşil kartın sahibi, gelir testine alınacak.

NTV Haber 26.12.2011 - 14:49

Yeşil kartta yeni dönem

Asgari ücretin üçte birinden az geliri olanların sağlık hizmetinden yararlanma primini devlet ödeyecek. Geliri bu tutarın üstünde olanlar ise 33 buçuk lira ile 201 lira arasında prim ödeyerek sağlık hizmeti alabilecek.

Yeşil kart, Sağlık Bakanlığı'ndan Sosyal Güvenlik Kurumu'na geçiyor. 9 milyon 140 bin yeşil kart sahibi, yılbaşından itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına giriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, “Nüfusun tamamına eşit, sürdürülebilir bir sağlık hizmeti sunumu 1 ocak'tan itibaren gerçekleşmiş olacak” dedi.

Yeni uygulama, yeşil kartlılar için yeni koşullar getiriyor. SGK Başkanı Fatih Acar, yeşil kartlıların mağdur edilmeyeceğini söyledi. Acar, “Yeşil kart hak sahipliği devam edecek. 1 ocak'tan itibaren sosyal güvenlik kurumu artık bunların sağlık giderlerini karşılayan kurum olacak” diye konuştu.

Yeşil kart sahiplerinin yeniden tespiti için gelir testi yapılacağını belirten Fatih Acar, “Test sonucuna göre eğer gelir düzeyleri asgari ücretin üçte birinden az ise primini devlet ödeyecek. Ama asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında değişen ve üstü ise belli bir prim ödemek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak” ifadesini kullandı.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR SGK'YA TESCİL YAPTIRMALI
Asgari ücretin üçte birinden fazla geliri olanlar, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için 33 lira 48 kuruş ile 200 lira 88 kuruş arasında değişen tutarlarda prim ödeyecek.

Gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurulacak. Yeşil kart sahiplerinin geliri, mal varlığı, tapu kaydı incelenecek.

Yeşil kart dahil hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir milyon 700 bin kişi için de yılbaşı önemli. Bu kapsamdakiler de 1 Ocak'tan itibaren sisteme "tescil" işlemi yaptırmak zorunda. Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurup tescil işlemi yaptırmazsa asgari ücretin iki katından fazla geliri olduğu kabul edilecek ve buna göre prim ödeyecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...