Yumurtalık kanserinde umut veren gelişme

Bilim insanları, yaptıkları son araştırmalarda basit bir kan testiyle yumurtalık kanserinin yüksek oranda tespit edilebileceğini keşfetti.

ntv.com.tr 18.11.2015 - 12:51

yumurtalik-kanseri.jpg

ABD'de Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde görev yapan bilim insanları, yumurtalık kanserinin başlangıç evresindeki 10 kadın üzerinde yaptıkları testlerde,  9 kadında tümör hücrelerini doğru olarak tespit etmeyi başardı.

Kullanılan kan testi tekniğiyle, kan serum bileşenlerinde hastalığa dair izler arandı ve yüzde 90 oranında başarı sağlandı.

Bilim insanları, kanserin ilk aşamasında olan ve olmayan kadınlara ait hücreleri, farklılıkları gözlemlemek için makineleri kullanarak birbirinden ayırdı.

Araştırmayı yapan ekip adına konuşan Profesör John McDonald, çalışmanın harika sonuçlar getirdiğini, şimdi hedeflerinin daha çok örnek toplayarak elde edilen verilerin onaylanmasını sağlamak olduğunu açıkladı.

Güncel metodlarla karşılaştırılmak gerekirse; bu yöntem genetik miras nedeniyle hastalık riski taşıyan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda kullanılan yöntemlerden çok daha kesin sonuçlar veriyor. Örnek vermek gerekirse, kanda bakılan ve tümör marker'ları (belirteçleri) adı verilen CA 125, CA 19.9, CEA, CA 13.3, AFP (Alfafetoprotein), HCG, BRCA 1 ve 2 gibi kanser tarama testleri yüzde 50'nin altında güvenirlik sağlıyor.

Yılda yaklaşık 7 bin kadının yakalandığı yumurtalık kanseri, geç farkedilmesi nedeniyle 4 binden fazla can alıyor.

Sayfa Yükleniyor...