Yüz naklinde geri sayım başladı

Kompozit doku nakli uygunluk kriterlerinin açıklanması yüz nakli bekleyenleri umutlandırdı. Akdeniz Üniversitesi’ne çok sayıda başvuru var. Aralarında 15 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğu 4 kişinin yüz nakli için uygun donör bekleniyor.

Yüz naklinde geri sayım başladı

Sağlık Bakanlığı’nın kol, bacak, yüz, saçlı deri, gırtlak ve ince bağırsak naklini içeren kompozit doku nakilleriyle ilgili uygunluk kriterlerini belirlediği Kompozit Doku Nakli Bilimsel Komisyonunca hazırlanan rehberin ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmalara hız verildi.

Bakanlıktan alınan özel izinlerle daha önce rahim ve çift kol naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı uygunluk rehberinin ardından yüz nakli için biri 15 yaşında kız çocuğu olmak üzere 4 kişi belirledikleri söyledi.

Doç. Dr. Özkan, bakanlığın hazırladığı mevzuata kendilerinin de katkıda bulunduğunu, mevzuatı olmayan tek naklin rahim olduğunu kaydetti. Rahim nakli mevzuatı için nakil yapılan hastanın sonuçlarının beklendiğini ifade eden Özkan, bir kaç ay içinde rahim nakli mevzuatının yayınlanmasını beklediklerini, böylece bütün nakillerin mevzuata bağlanmış olacağını bildirdi.

YÜZ NAKLİ İÇİN TIBBİ ALTYAPI HAZIR
Yüz nakli için tıbbi altyapının hazır olduğunu ifade eden Özkan, uygun donör bulunduğu takdirde naklin gerçekleştirilebileceğini belirtti. Yüz naklini yıl başından önce yapmayı planladıkları kaydeden Özkan, ''Yüz nakli için çok sayıda hasta bize başvurdu. Başvuruları, en uygun olan ve farklı kan grubu ile dokuya sahip, ikisi erkek 4 kişiyle kısıtladık. Bu dört hastanın ikisi ateşli silah, diğerleri ise yanma sonucunda meydana gelen yaralanmaların ardından yüz nakli için başvurdular'' dedi.

Hastalardan birinin 15 yaşında kız çocuğu olduğuna dikkati çeken Özkan, ''Çocuğunuzun tandıra düştüğünü, saçının ve göz kapaklarının olmadığını, okula gidemediğini düşünün. O nedenle yüz nakli, böbrek nakli kadar önemli'' diye konuştu.

YÜZ NAKLİ HANGİ YAŞLARDA YAPILABİLECEK?
Türkiye'de özellikle verici konusunda sıkıntı yaşandığına değinen Ömer Özkan, şunları söyledi: ''Enfeksiyon yüzünden kabul etmediğimiz bir donörümüz var. Ailesi bağışlamayı kabul etmişti ama enfeksiyon nedeniyle nakil yapılmadı. Beyin ölümü saptanıp organları bağışlananlarda taşıyıcı bir hastalık olmaması gerekiyor. Yüz naklinde kol ve rahim naklinin aksine yaş grubunu daha aşağı seviyelerde tutmak istiyoruz. Çocukların topluma çıkamama, okula gidememe ve arkadaşlarından uzaklaşma durumu var. Kol ve elde 18 yaşından itibaren nakil yapılabiliyor. Yüz nakli ise 14-15 yaşlarında yapılabilecek.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...