Zayıf karnenin nedeni gözler olabilir

Görme bozukluklarının algılama ve öğrenme güçlüğüne neden olabildiğine dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Selvi, tedavi edilmeyen görme bozukluklarının çocukların sosyal gelişimlerini de olumsuz etkilediğini söyledi, “Çocukların zayıf gelen notları bir uyarı niteliğindedir" dedi.

Anadolu Ajansı 15.06.2017 - 10:44

Zayıf karnenin nedeni gözler olabilir

Karnesi zayıf olan çocukların ailelerine seslenen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Selvi, çocukların okul başarısında görme bozukluklarının etkili olacağına vurgu yaptı.

Dr. Selvi, "Görme bozuklukları algılama ve öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Tedavi edilmemesi halinde çocukların sosyal gelişimleri de olumsuz etkilenecektir. Çocukların zayıf gelen notları bir uyarı niteliğinde. Ailelerin çocuklarını daha bilinçli bir şekilde izlemeleri gerekiyor. Göz bozuklukları; çocukların televizyonu yakından seyretmeye başlaması, tahtayı iyi görememesi, kitap okurken eliyle takip etme isteği, gözlerinde sulanma ve kaşınma gibi belirtilerle belirgin bir şekilde kendini gösterir” dedi.

Ailelerin bu belirtilerle karşılaştıklarında çocuklarını zaman kaybetmeden bir göz hastalıkları uzmanına götürmeleri gerektiğini söyleyen Uzman, “Aile, öğretmen ve yakın çevrenin duyarlılığı ve iş birliğiyle geleceğimiz çocuklarımızın yarınları daha parlak görmelerini sağlayabiliriz" ifadesini kullandı.

ÇOCUKLARDA EN ÇOK HANGİ GÖZ HASTALIKLARI GÖRÜLÜYOR?

Çocuklarda sık görülen göz hastalıklarının göz tembelliği, şaşılık, göz kayması, miyop, hipermetrop, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve astigmat olduğunu bildiren Selvi, nadiren de olsa doğumsal katarakt, göz tansiyonu, göz tümörleri ve benzeri göz hastalığının çocuklarda da görülebildiğine değindi ve erken teşhis ile tedavinin önemine işaret etti:

"Çocuklarda en yaygın olarak görülen göz hastalıklarının başında şaşılık gelir ve tedavi edilmezse kalıcı şaşılığın oluşmasına ve göz tembelliğine neden olur. Özellikle bebek doğduktan 6 ay sonra gözde kayma görülüyorsa ailelerin hemen göz hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Göz tembelliği ise görmenin azalmasına yol açarak çocukların hayatlarını olumsuz etkileyen ve ancak uzman bir göz doktorunun teşhis edebileceği bir göz hastalığıdır. Hastalığın erken teşhisi tedavinin başarı oranını büyük ölçüde etkiler. Hastalığın tedavisinde 8-9 yaş kritik sınır kabul edilmekle beraber bu yaş aralığını geçen vakalarda tedavinin cevap verme olasılığı ne yazık ki çok düşüktür.

KIRMA KUSURLARI İHMAL EDİLMEMELİ

Kırma kusurları dediğimiz miyop, hipermetrop, astigmat da çocuklarda sık görülen hastalıklar arasındadır. Kırma kusurları, uzağı görememe, televizyona, tahtaya bakarken gözlerini kısma, denge kaybı ve sık sık takılıp düşme gibi belirtilerle kendilerini gösterebilir.''

"IŞIKLA BAKAN GÖZLER İÇİN DÜZENLİ MUAYENE"

Düzenli muayene ve erken teşhis ile çocuklarda sık görülen bu hastalıkların tedavisinin mümkün olduğuna ve kalıcı görme kayıplarının önüne geçilebileceğine işaret eden Selvi, çocuklarda ilk göz muayenesinin yeni doğan döneminden itibaren başlaması gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Doğumdan hemen sonra çocuk doktoru tarafından, aykırı bir durum yok ise 6. ve 12. aylarda uzman bir göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Gözün gelişiminde en önemli yaş aralıkları 0-3 yaştır. Göz 3 yaşına kadar önemli gelişimini sağlar ve bu gelişim 6 yaşına kadar da devam eder. Bu yüzden çocukların okul öncesinde düzenli aralıklarla göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir.
Düzenli muayene ile göz sorunları teşhis ve tedavi edilerek görme sorunlarına bağlı okul başarısızlıkları tespit edilirken, çocukların sosyal yaşantısının da olumsuz etkilenmesini önlemiş oluruz. Herhangi bir hastalık belirtisi olmasa dahi 0-6 yaş arası ve okul sürecinde düzenli olarak her sene göz muayeneleri tekrarlanmalıdır."

Sayfa Yükleniyor...