İlişkili Haberler

Fakirlik Amerikalıların hayatından 10 yıl çalıyor.

ABD'de 50 eyalet genelinde yapılan bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Ülkenin zengin ve fakir bölgelerindeki sosyo ekonomik ve sağlık açısından yaşadığı ayrıma odaklanan araştırma çok ilginç bulguları tespit etti.

Ülkenin fakir bölgelerinde erkekler için ortalama yaşam ömrü 69 olarak belirlendi. Gelir düzeyinin daha yüksek olduğu bölgelerde ise erkeklerin ortalama yaşam ömrünün 76 olduğu ortaya çıktı. Aynı oran kadınlarda ise 76'ya 79 olarak belirlendi.

ABD'deki Amerikan Toplum Sağlığı dergisinde yayınlanan araştırmaya göre gelir düzeyi düşük bölgelerdeki erkeklerin ortalama ömrü dünyanın yarısından daha düşük bir seviyede. Araştırmanın yöneticilerinden doktor Randy Wykoff, farklı mahallelerdeki tüketim alışkanlıklarını bulmayı hedeflerken böyle bir sonuçla karşılaştıklarını belirtti. Aynı zamanda gelir düzeyi düşük seviyelerde olan bölgelerde sigara içme oranının iki kat ve obetizenin ise yüzde elli daha fazla olduğu tespit edildi.

Doğu Tennessee Eyalet Üniversitesi'nde Toplum Sağlığı Dekanlığı görevini yürüten Wykoff, sigara ve obezite konusunda öne sürdükleri tezlerin doğrulandığını ancak ortalama yaşam süresinde böyle bir fark beklemediklerini açıkladı.

ABD'de gelir dağılımındaki eşitsizliğin en yüksek olduğu eyaletlerin ise Georgia, Illinois, Kentucky, Tennessee ve Teksas olduğunu belirlendi.