Bakanlık: Zorunlu aşıda mevzuat çalışması başladı

Sağlık Bakanlığınca, Anayasa Mahkemesinin kararı çerçevesinde zorunlu aşı uygulamasıyla ilgili mevzuat çalışması başlatıldı.

Anadolu Ajansı 30.12.2015 - 17:41 | Son Güncelleme : 30.12.2015 - 17:48

Bakanlık: Zorunlu aşıda mevzuat çalışması başladı

Bakanlıktan, medyada "Zorunlu Aşı Bilmecesi" ve "Aşı Davasına Nokta" başlıklarıyla yayımlanan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Aşılamanın bireyin sağlığıyla birlikte tüm toplumun da sağlığını koruyan önleyici bir sağlık tedbiri olduğu ifade edilen açıklamada, dünyada ve Türkiye'de aşılama çalışmalarıyla hastalıkların kontrolünde büyük başarılar kazanıldığı vurgulandı.

Açıklamada, daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığının 1977'den itibaren tamamen yok edildiğine işaret edilerek hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmadığı ve aşılamanın durdurulduğu aktarıldı.

"17 YILDIR ÇOCUK FELCİ VAKASI GÖRÜLMÜYOR"

Türkiye'de başarılı aşılama çalışmaları sayesinde 17 yıldır çocuk felci vakasının görülmediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca yeni doğan tetanosu 2009'da elimine edilmiş, kızamık vaka sayılarında da önemli düşüşler sağlanmıştır. Aşı uygulamasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi 11 Kasım 2015'te bir karar almıştır. Söz konusu kararda, zorunlu aşı uygulamalarına ilişkin müdahalelerin özel hayata saygı hakkını ihlal etmemekle birlikte Anayasa'nın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararı çerçevesinde Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili mevzuat çalışması başlatılmıştır."

Sayfa Yükleniyor...