21. Uluslararası Kazablanka Kitap Fuarı

Fas'ın Kazablanka kentinde, 46 ülkeden 700'den fazla yayınevinin katılımıyla düzenlenen 21. Uluslararası Kazablanka Kitap Fuarı başladı.

casablanca-13-02-15

Filistin'in şeref konuğu olarak katıldığı fuarın açılışına, Fas Başbakanı Abdulilah Benkiran, Kültür Bakanı Muhammed Emin es-Sabihi, Filistin heyeti ve üst düzey devlet görevlileri katıldı.

Benkiran, yaptığı konuşmada, "Filistin halkının yaşam hakkını ortadan kaldıran siyonist düşünce, son yıllarda Arap bölgesinde görülen terörizm ve aşırılık yanlısı çatışma unsurlarından birini temsil ediyor" dedi.

Benkiran, "İsrail'in, Filistinlilere uyguladığı terör, bazı kişileri buna karşılık olarak kendisini patlatmaya sevk ediyor, böylece ümmetin geleceği de patlatılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Fas'ın, Yahudi vatandaşların hukukunu koruduğu gibi Filistin'in de Yahudi vatandaşlara dar gelmeyeceğini dile getiren Benkiran, Filistin halkının, İsrail'in kendisine uyguladığı (1948-1993 yıllarında Güney Afrika'daki ırk ayrımına dayalı) apartheid rejimini kabul etmesinin mümkün olmadığına işaret etti.

Terörün geleceğinin olmadığını ve bölgenin geleceği için sürekli bir tehdit oluşturduğunu vurgulayan Benkiran, aydın fikirler ve kültür aracılığıyla "karanlık düşünceye" karşı mücadele verilmesi çağrısında bulundu.

Benkiran, ülkesinin, Arap bölgesinde izinden gidilecek, farklı kültürel, dini ve siyasi bileşen kimliğe sahip ve çoğulculuğa saygıya dayalı bir örnek sunmaya çalıştığını belirterek, Fas'ın, çeşitli krizlerin yaşandığı bölgede istikrar ve güven içinde olmayı başardığını kaydetti.

Filistin heyetinin başkanı edebiyatçı Yahya Yahlif de terör düşüncesi ve radikalizmin, genişlemesi ile Arap bölgesinde ulusal devleti tehdit etmesine karşı uyarılarda bulundu.

Sağcı siyonist düşüncenin, Filistin halkına terör uyguladığını ve savaş suçu sayılabilecek katliamlar yaptığını ifade eden Yahlif, aynı zamanda işgal güçlerinin de kutsalları ihlale, Kudüs'ü Yahudileştirmeye ve Filistinlilerin arazilerini ellerinden alıp üzerine Yahudi yerleşim birimleri inşa etmeye devam ettiğini kaydetti.

Yahlif, Arap dünyasında esen yakma ve kafa kesme kültürüne karşı halkların birlikte barış içinde yaşam üslubunu ifade eden kültürün desteklenmesi ve bunun yayılması çağrısında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...