NTV

Aslan Asker Şvayk İstanbul seyircisiyle buluşuyor

ntv.com.tr

Sanat

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın iki sezon boyunca kapalı gişe oynayan savaş karşıtı oyunu 'Aslan Asker Şvayk' 11-14 Nisan tarihleri arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Sahnesi'nde.

Geçtiğimiz yıl Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali bünyesinde sahnelenen ve göz dolduran yapımlardan biri olarak adından sıkça söz ettiren 'Aslan Asker Şvayk' İstanbul turnesini, 11-12-13-14 Nisan tarihlerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Sahnesi'nde gerçekleştirecek. Cevahir ikinci salonda sahnelenecek olan temsillerin başlama saati 20.00.

Jaroslav Hasek’in kaleminden, Selahattin Hilav’ın Türkçeleştirdiği oyunun rejisini Devlet Tiyatroları’nın başarılı yönetmenlerinden Yunus Emre Bozdoğan gerçekleştirdi. Şvayk rolü ile yüksek bir performans sergileyen Sermet Yeşil’in yanı sıra oyunda Ercüment Yılmaz, İsmail Dündar, Umut Bazlama, Tolga Tümer’in de aralarında bulunduğu Eskişehir Şehir Tiyatroları'nın nitelikli sanatçı kadrosu yer alıyor. Dekor tasarımını Anıl Işık, kostüm tasarımını Tülay kale, ışık tasarımını Ersen Tunççekiç ve Hareket – Dans düzenini Filiz Sızanlı’nın üstlendiği oyunun müzikleri ise Fatih Veli Ölmez’e ait. 

Oyunun konusu:

Şvayk saf, budala, sakar, geveze ve romatizmalı bir askerdir. Hikâye boyunca, sorulan her soruyu dürüstlüğü ve düz mantığı ile cevapladığı ve bu cevapları çoğu zaman sistemin işleyişine ters düştüğü için her durumda yanlış kişi konumuna düşürülür. 'Aslan Asker Şvayk', küçük bir azınlığın çıkarları uğrunda yapılan savaşların iğrençliğini tasvir eder. Sorgusuz sualsiz, her koşulda savaşmaya hazır olan Şvayk’ın özelinde, üstlerinden gelen emirlerle korkusuzca vatanları uğruna savaşan masum insanların gülünçlükleri gözler önüne serilir. 'Aslan Asker Şvayk', savaşın zulmü karşısında, savaşa teslim olmuş bir dünyada mizaha sığınmış insanın hikâyesidir.

ETİKETLER