Bir fotoğraf sanatçısı, bir müzisyen ve bir senograf...

EMWAP Festivali 17 Mart’ta, Erki De Vries, Pieter Huybrechts, Kris Delacourt’un Curating Space sergisi ile SALT Beyoğlu’nda başlıyor.

Bir fotoğraf sanatçısı, bir müzisyen ve bir senograf...

Üç icracı birbirinin sınırlarına dokunarak büyüleyici bir yolculukta iç içe geçen üç dünya icat ederler: Bir fotoğraf sanatçısı, bir müzisyen ve bir senografın her biri kendine has sanatsal dilini kullanarak seyircinin etrafındaki mekânı yönlendirerek işler.

Seyirci sayısız imgeyle, değişen ve değiştirilebilir mekânla ve yeniden düzenlenmiş bir gerçeklikle yüz yüze gelir. İnşa edilmekte olan, parçalarına ayrılarak soyutlaşan bir kentin içinde hareket eder: Sahne üzerindeki “şimdi ve burada”ya doğru patlayan, zihinsel bir mekânın içinden geçen içsel bir harekettir bu.

EMWAP Festivali

(European Middle West Arts Project/Avrupa Orta Batısı Projesi) Avrupa Kültür Programı tarafından finanse edilen EMWAP Festivali, Platform 0090 (Belçika), Arcola Theatre (İngiltere), Productiehuis Rotterdam (Hollanda) ve Talimhane Tiyatrosu (Türkiye) işbirliği ile hepsi de Doğu’yla Batı arasındaki melez alan üzerine düşünen altı yapımı sunar.

Performanstan dans ve tiyatroya kadar çeşitlilik gösteren bu yapımların hepsi de son iki yıl içinde üretildi. Üreticileri farklı ülkelerde üreten, farklı ülkelerden gelen, farklı ülkelerden farklı sorunları ele alan sanatçılardır.

Bu durum eserleri nasıl etkiliyor? Sanatçıların ürettikleri bağlamın değişiyor olması yaratımların içeriğine sızıyor mu? Farklı sanat geçmişleri ve birikimleri olan yaratıcıların bir araya gelmesi melez bir prodüksiyonun ortaya çıkmasıyla mı sonuçlanır? Eserin seyirci tarafından alımlanmasında gösterinin icra edildiği yerin bağlamı bir farklılık yaratır mı?

PROGRAM:

CURATING SPACE - Erki De Vries, Pieter Huybrechts, Kris Delacourt
17, 18, 19, 20 Mart Sergi ve 19 Mart 20.00 Performans  @SALT Beyoğlu

SCHWALBE CHEATS - Schwalbe
23, 24 Mart 2015 – 20.30 @Moda Sahnesi

AUTONOMOUS SCENOGRAPHY -  Meryem Bayram
25 Mart 2015 – 20.30 @Moda Sahnesi

WE NEED TO MOVE URGENTLY - Taldans
31 Mart, 1 Nisan 2015 – 20.30 @Moda Sahnesi

SHRAPNEL: 34 FRAGMENTS OF A MASSACRE - Anders Lustgarten
4, 5 Nisan 2015  - 20.30 @Talimhane Tiyatrosu

HOLY HOLY HOLY – Copycats
2, 3 Nisan 2015  - 20.30 @Tiyatro D22

Performansların ardından söyleşi ve tartışmalar yapılacaktır.

Sayfa Yükleniyor...