Genç sanatçı ABD’nin yüzde 20’sine giremeyecek

ABD’de grafiti sanatçısı bir kadın, kayaların üzerine çizim yaptığı için ülkenin yüzde 20’sini oluşturan milli parklara girmeme cezası aldı.

35503E4800000578-3643017-image-a-50_1466004406687.jpg

Doğa yürüyüşleri yapan bir grafiti sanatçısına, çok ilginç bir ceza verildi.

ABD’de yaşayan Casey Nocket (23) isimli bir kadına, milli parklarda bulunan kayaların üzerine grafiti çizdiği için milli parklara girme yasağı verildi. Çizdiği resimleri sosyal medya hesaplarında paylaşan kadın doğaya zarar vermek suçuyla yargılandı.

Creepytings hesabıyla 2014 yılında yaptığı grafitileri paylaşan sanatçı ABD’nin yüzde 20’sine giremeyecek. Milli parkları korumaya oldukça önem verilen ABD’de ülkenin yüzde 20’ini milli parklar ve koruma alanları oluşturuyor.

Genç kadına dava açan savcı Phillip A. Talbert, “Sanık birçok kayayı tahrip etmiş ve milli hazinelerimize ve yasalarımıza saygısızlıkta bulunmuştur” dedi.

Vandallık yapmakla suçlanan kadın iki yıl boyunca milli parklara giremeyecek, 100 saat boyunca kamu hizmetinde çalışacak ve para cezası ödeyecek. Mahkeme Casey Nocket’in ders alması gerektiğini düşünerek, kamu hizmeti kapsamında genç kadının milli parklarda kayaların temizliği ve korunması işlerinden sorumlu tutulmasını istiyor.

“BEN SANATÇIYIM”

Mahkemede yaptığının vandallık olmadığını savunan Nocket, “Bu sanat ve ben de sanatçıyım” ifadelerini kullandı. Genç kadının bu savunmasına karşılık aleyhinde başlatılan imza kampanyasına toplamda 10 bin kişi destek verdi. Kampanya sanatçı Casey Nocket’in suçlu bulunması üzerine kuruluydu. Kampanyanın sonuç vermesi üzerine Milli Parklar, Hukuk Birimi Müdürü Charles Cuvelier, “Bu dava bize gösteriyor ki, kamu parklardaki yasadışı faaliyetlerin cezalandırılması için etkin bir rol oynayabilir” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...