“Estela ve ben bu kitapta, bu sayfada, bu kelimelerde birleştik. Bizi bir boşluk birleştiriyor: o öldü, bense bu kitabı yazmak için yaşıyorum. Bizi bu cennet kurtaracak, cezamızı bu cehennem verecek: bir kitap, hayat.

Guillermo Cabrera Infante, ölümünden üç yıl sonra yayımlanan Vefasız Peri’de sözcük oyunları, iğnelemeler ve göndermelerle dolu üslubuyla başka zamanlardan bir Havana aşkına hayat veriyor. 

Bir çok edebiyat eleştirmenince James Joyce ile karşılaştırılan Guillermo Cabrera Infante, Vefasız Peri adlı romanında, başyapıtı sayılan Kapanda Üç Kaplan’da olduğu gibi okuru Havana’ya götürüyor ve bu egzotik kentte yaşanan olağanüstü aşk hikâyesine tanık ediyor.

GUILLERMO CABRERA INFANTE KİMDİR?

Guillermo Cabrera Infante, 1929’da Küba’da, Gibara’da doğdu. 1941’de ailesiyle birlikte Havana’ya yerleşti. Hekimliği bırakarak yazarlığı ve sinema eleştirmenliğini seçti. 1958’de Fidel Castro’nun devrimci güçlerini destekledi ve Batista rejimine karşı yazılar yazdı. Devrimden sonra Küba Kültür Dairesi’nin başkanlığına getirildi. 1960’ta yayımlanan ilk

önemli yapıtı Savaşta Olduğu Gibi Barışta da, devrimci ruhunu açığa vuran öykülerinden oluşuyordu. Castro’nun sosyalizm anlayışı, Cabrera Infante’nin devrimden soğumasına yol açtı. Yetkililerle birkaç sürtüşmeden sonra, 1962-65 arasında Belçika’daki Küba Büyükelçiliği’ne kültür ataşesi olarak atandı. Daha sonra bu görevden ayrılarak Londra’ya yerleşti ve İngiliz yurttaşı oldu. Başyapıtı sayılan Kapanda Üç Kaplan 1967’de yayımlandı.

1972’de James Joyce’un Dublinliler adlı öykü kitabını İspanyolcaya çevirdi. Kısa mizah öykülerinden oluşan Tropik Ülkelerde Gündoğumu Manzarası’nı 1974’te yayımladı. Sinema eleştirilerini 1978’de Her Gece Arcadia adlı kitapta topladı. 1997’de İspanya’nın en önemli ödülü Premio Cervantes’e değer görüldü. 1999’da Şehirler Kitabı yayımlandı. Cabrera

Infante, 2005’te Londra’da öldü.

Guillermo Cabrera Infante’nin Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

Kapanda Üç Kaplan, 2008

Şehirler Kitabı, 2008

VEFASIZ PERİ

Yazar: Guillermo Cabrera Infante

Çeviri: Çiğdem Öztürk

Tür: Roman

Sayfa sayısı: 239 Sayfa

Fiyatı: 19,5 TL

Yayın tarihi: 19 Nisan 2016