Malatya Uluslararası Film Festivali ertelendi

Malatya Valiliği'nden yapılan açıklamada, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin iptal edilmediği ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.

malatya film.jpg
Geçen yılki ödül töreninden bir kare

Malatya Valiliğince, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 7. sanat olarak adlandırılan sinemayı daha etkin ile yaygın hale getirmek için Adana, Antalya, İstanbul, Ankara, Edirne ve birçok kentte yapılmaya başlanan film festivallerinin sinema ile düzenlendiği illerin tanıtımına büyük katkı sağladığı belirtildi.

Açıklamada, festivalin Kayısı Araştırma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfınca Valiliğinin koordinasyonunda Malatya Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, İnönü Üniversitesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ile Fırat Kalkınma Ajansının destekleriyle 2010 yılından bu yana düzenlendiği anımsatıldı.

Festival organizasyonunun geniş katılımcı kuruluşlara rağmen sadece Valilik makamı üzerinden yürütülmesi ve bu görevin de koordinatör olarak bir vali yardımcısına yükletilmesinin, her iki yılda bir vali yardımcısının tayin veya başka sebeplerle ilden ayrılmasının, festivalin kurumsal bir yapıya kavuşturulması gerektiği gerçeğini de ortaya çıkardığı belirtildi.

Bazı haber sitelerinde Malatya Film Festivali'nin iptal edildiği öne sürülmüştü.

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Valilikte görevli 3 vali yardımcısının memuriyet görevine son verildiği ifade edilen açıklamada, "Görevine son verilen vali yardımcılarının içerisinde 6. ve 7. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin koordinatörü vali yardımcısı da bulunmaktadır. 15 Temmuz hain ihanet girişiminin izlerinin silinmesi için başta Valiliğimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen mücadele, gerçekleştirilen çalışmalar ve iş yükü kamuoyunca bilinmektedir." ifadesine yer verildi.

"İPTAL EDİLMEMİŞ, İLERİ BİR TARİHE ERTELENMİŞTİR"


Film festivalinin yürütülmesi için gerçekleştirilen önemli maddi yükümlülük ve sorumlulukların yer aldığı sözleşmelerin, görevine Kanun Hükmünde Kararname ile son verilen vali yardımcısı tarafından imza altına alınması olduğu aktarılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bu da bugüne kadar film festivalinin Valiliğimiz ve festival yürütme kurullarının önerilerine rağmen kurumsal bir yapıya dönüştürülmemesinin ciddi eksiklik olduğunu ortaya koymaktadır. Festivali benimseyen, destekleyen ve her yıl düzenlenmesinin ilimize olumlu katkılarının olduğunu düşünen Malatya halkı ve sanatseverler şunu bilmelidirler ki, Malatya Uluslararası Film Festivali iptal edilmemiştir. Sadece ileri bir tarihe ertelenmiştir."

Açıklamada, daha önce gerçekleştirilen organizasyonlarda görülen aksaklıkların giderilmesinin, kültürel ile sanatsal boyutlarının daha da geliştirilmesinin ve uluslararası kimliğinin ön plana çıkarılmasının ardından 2017'de Türkiye'de ve yurt dışında adından daha çok bahsedilen bir film festivali gerçekleştirilmesinin ana hedef olduğu vurgulandı.

Malatya'nın kültürel, sosyal gelişimine katkı sunacak, önemli turizm hareketliliği ve ekonomik girdi sağlayacakUluslararası Film Festivalinin, istenilen düzeyde gerçekleştirilemeyeceği ve organizasyona bir ay gibi bir zaman kalmasına karşın zorunlu gecikmeler nedeniyle planlanan sürede sonuçlandırılamayacağı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bu haliyle devam edilmesi durumundadaha fazla tepki ve eleştirilerin olacağı bundan da Malatya markasının zarar göreceği düşüncesi ile Malatya Uluslararası Film Festivali kutlama komitesi olarak 04-10 Kasım 2016 tarihleri arasında 7'ncisi düzenlenecek Uluslararası Malatya Film Festivali'nin ileri bir tarihe ertelenmesi kararlaştırılmıştır."

Erteleme nedeniylekültürel ile sanatsal işlevi daha güçlü ve etkin bir festival sözü verilen açıklamada, organizasyondaki yarışmalara katılan, söyleşi ve diğer etkinliklerde yer almak isteyen sinema insanları ile ödüle layık görülen sanatçılarının, sinema tutkunlarının, izleyicilerin, Malatya halkının kararı anlayışla karşılamaları istendi.

3Açıklamada,"2017 yılında başta Valiliğimiz olmak üzere Malatya Film Festivali yürütme, icra ve danışmakurulları ve şehrin tüm katmanları ile birlikte daha iyi organize olmuş ve kurumsal bir kimliğe kavuşturulmuşfilm festivalinin gerçekleştirilmesi ana hedefimizdir" değerlendirmesinde bulunuldu.

25. ANKARA FİLM FESTİVALİ'NDEN GÖRÜNTÜLER

Sayfa Yükleniyor...