Zincirlikuyu Mezarlığı'nda gerekleşen ve katılımcılara tatlı ikramı yapılan törende, Kur'an-ı Kerim okunarak, dualar edildi.

Sanatçının oğlu, oyuncu Kerem Alışık, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, babasının Türkiye'de yaşayan tüm insanların yüreklerine ulaştığını söyledi.

Alışık, babasının hayatını kaybettikten sonra da yaşamaya devam ettiğini belirterek, "Onun sevgisini koruyoruz ve özlemini soluyoruz. Yani bizim denizimiz, dağımız, ışığımız, yere göğe, kalbimize sığdıramadığımız insanları, bir avuç toprağın içine sığdırmak çok zor" dedi.

Kerem Alışık
Kerem Alışık

"Sadri Alışık Çocukları" adı altında bir kavram oluştuğuna da işaret eden Alışık, şunları kaydetti: Bunun iki boyutu var. Birisi onun felsefesi, duruşu, samimiyeti, sıcaklığı, dürüstlüğü, halkın tam göbeğinden birisi oluşu, mahalle, sokak kültürüne sahip çıkması ve bunu insanlara sunması. Dolayısıyla benim oğlumun bile alt kademelerindeki nesiller bu felsefeyle büyüyebiliyorlar. Bu çok önemli. İkinci boyutu ise onun bir okul, bir konservatuvar olması. Şu anda bile filmlerinden mezun ettiği çok değerli öğrencileri var."

Anma törenine ayrıca, Sadri Alışık'ın filmlerde ve özel yaşantısında kullandığı klasik otomobiller de getirildi.