İskender’in generali dünyanın en büyük hazinesini bu tepeye sakladı ve öldü. Tepedeki komutan bu hazine ile olağanüstü bir uygarlık inşa etti; kültür ve sanatın ilk zirvesi olan Pergamon’u.

Fantastik filmlerin (Yüzüklerin Efendisi) esinlendiği olağanüstü bir şehir görüntüsü... Teraslarla inşa edilmiş tarihin ilk mimarlık eserleri. Türkiye’de az bilinen bir Mısır tapınağı. İlk heykel ekolünü oluşturan sanatçıların yurdu. Mısır’dan sonra kendi kağıdını üreten ikinci uygarlık. Eski çağların en ünlü hastanesine sahip, ilk spor hekimi ve eczacı Galenos’u yetiştirmiş şehir; Pergamon.

KENDİ KAĞIDINI ÜRETMİŞ İKİNCİ UYGARLIK

Anadolu’nun Roma’ya nasıl ‘miras kaldığı’ antik dönem tarihçilerinin en çok tartıştığı konu başlıkları arasında... En büyük düşmanı Keltler (Galatlar) olan Pergamon (Bergama), MS 1. yüzyılda gelecek arayan İtalyanların koşarak geldiği Anadolu’da en zengin başkentti. Pergamon, uygarlık tarihinin kültür ve sanattaki ilk zirvesiydi. Antik çağın göz kamaştıran mimarlık eserlerinden biri; Zeus Sunağı, bu zengin kentin en değerli sembolleri arasındadır. Günümüzde bir kısmı Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde sergilenen bu yapının inşa edildiği Pergamon’da hala görülecek çok yer, anlatılacak çok öykü var. Bilinen ilk tam teşekküllü hastane olarak tanımlanan Pergamon Asklepion’u ile antik yerleşimin Roma döneminde inşa edilen yeryüzündeki en dik tiyatrosu sıradışı öykülerden sadece ikisinin başlığıdır. Ayrıca, Mısır’ın papirüs ihracatını durduğu Pergamon, bu nedenle kendi kağıdını üretmiş ve deriden imal edilen bu malzemeye batı dillerinden Türkçe’ye geçtiği şekliyle “Parşömen” denilmiştir.

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu “Müze Ziyaretçisi; Dünyanın En Büyük Müzesi Türkiye” projesi, 13 bölümden oluşan bir belgesel dizi olarak her Pazar gecesi NTV’de yayınlanıyor.

“Müze Ziyaretçisi; Dünyanın En Büyük Müzesi Türkiye”
28 Aralık Pazar, saat 22:10 NTV