Venedik Bienali'nde Sarkis'in "Nefes"i yer alacak

Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu'nda, kavramsal sanatçılardan Sarkis'in eserleri yer alacak.

sarkis-10-02-15

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan açıklamaya göre, Okwui Enwezor'un küratörlüğündeki Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi, 9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında izleyicilere açık olacak. 

İKSV koordinasyonunda, Fiat'ın sponsorluğunda, Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Mehveş-Dalınç Arıburnu ve SAHA Derneği'nin prodüksiyon desteğiyle gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu'nun ana hatları, sanatçı Sarkis ve küratör Defne Ayas'ın katılımıyla Salon İKSV'de düzenlenen toplantıda açıklandı. 

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Türkiye'deki sanatçıları dünya izleyicisiyle buluşturan serginin, ülkenin uluslararası arenada görünür kılındığı önemli platformlardan olduğunu belirtti. 

Bu yıl Türkiye Pavyonu'nda, sanat tarihinde önemli yeri olan ve dünya çapında da bugünün önde gelen sanatçıları arasında sayılan Sarkis'in yeni bir projesinin yer aldığını ifade eden Taner, "Sarkis, yarım yüzyılı aşkın bir süredir birçok farklı sanat formunda eserler üretti. Yapıtları, günümüzün en önemli sanat merkezlerinde, müzelerinde sergilendi. Şimdi, Türkiye Pavyonu'nda Defne Ayas'ın küratörlüğünde onu ağırlamaktan ve 'Respiro' projesini tüm sanat dünyasıyla paylaşmaktan gurur duyuyor ve kendisine bu heyecan verici proje için teşekkür ediyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

Sarkis de projesiyle ilgili "Zamanların başlangıcına, ilk gökkuşağına, diğer bir deyişle ışığın ilk kırılma anına gideceğiz. Tarih içindeki belirli anlara sabitlenmek yerine, bugünün ve uzak geçmişin güncelliğine aynı anda sahip çıkacağız. Durağanlığa karşı dönüşmeye, dönüştürmeye, nefes almaya, hissettirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

TİYATRO SAHNESİ GİBİ DÜZENLENECEK

İtalyanca'da "nefes" anlamına gelen "Respiro" başlıklı projesinde Türkiye Pavyonu'nu tiyatro sahnesi gibi düzenleyecek olan Sarkis, obje ve görselleri, düşünce ve kodlar ile bir araya getirecek, eserlerinin özünü oluşturan sonsuz diyalog ve dönüşüm fikirlerini incelemeye devam edecek. 

Aynalar, vitray panolar ve mekana özgü üretilmiş neon ışıklandırmalardan oluşacak yerleştirme, sanatçının ürettiği gökkuşağının yedi renginin çiziminden esinlenen Jacopo Baboni-Schilingi'ye ait bir besteyle tamamlanacak. 

"Respiro" sergisi ile Sarkis'in yerleştirmesine dair denemeler ve görsel okumaların yer alacağı bir kitap da yayımlanacak. Defne Ayas'ın editörlüğünü yapacağı yayının yazarları arasında Ruben Arevshatyan, Uwe Fleckner, David Kazanjian, Wendy Meryem Kural Shaw, W. J. T. Mitchell, Aaron Schuster ve Jalal Toufic yer alıyor. Tasarımını APFEL'in (A Practice for Every Day Life) yapacağı kitap, Venedik Bienali'nin açılışı sırasında yayımlanacak ve seçkin kitapçılarda da satışa sunulacak.

Sarkis'in 7 Mayıs'ta eş zamanlı olarak İstanbul ve Cenevre'de iki yerleştirmesi daha olacak. Böylelikle, Türkiye Pavyonu'nda yer alacak eserler ile bu yerleştirmeler arasında devam eden bir diyalog da oluşturulacak. 

Sayfa Yükleniyor...