10 yılda tenis

Milenyumun ardından 10 yılı daha geride bıraktık. Bu 10 yıllık dilimde tenis dünyasında neler oldu? İşte geride kalan 10 yılda kortlarda öne çıkanlar...

Ntvspor 31.12.2009 - 12:53

10 yılda tenis

10 YILIN RAKETİ
İsviçreli Roger Federer 2003’te Wimbledon’ı kazandığından beri rekorları alt üst etti. 14 gran slam daha kazanan Federer, 90’ların efsanesi Pete Sampras’ı geride bırakmayı başardı. Erkekler tenisini yeni boyutlara taşıyan Federer, raket stili, hareketleri ve soğuk kanlı tarzıyla herkese örnek olmayı başardı. 2009’da her grand slam’de final oynayan İsviçreli, Fransa Açık’ı da kariyerinde ilk kez kazanarak  hakkında hiç bir soru işareti bırakmadı.

O AN   
2001’de Wimbledon’un 4. turunda , 19 yaşındaki Roger Federer, Wimbledon kralı ve son 4 yılın şampiyonu Pete Sampras’ı devirmeyi başardı. İşte “o an” İsviçrelinin, unvan ve şanı Amerikalıdan aldığı andı.

Her ne kadar Federer’in grand slam kazanması ve oyununu tam anlamıyla oturtması 2 sene daha almış olsa da o gün Federer’in performansını izleyen kimsenin aklında, bu adamın başarabilecekleri hakkında bir şüphe kalmamıştı. Tabi ki kimse bu derecede başarılı olabileceğini bu kadar kesin bir dille bilemezdi.

10 YILIN MAÇI   
Her spor dalında rekabet büyük önem taşır. 2008’deki Wimbledon finali rekabetin güzelliğini ve büyüsünü gözler önüne seren en önemli maçlardan biri oldu. 5 şampiyonluğu bulunan Roger Federer ile İspanyol yıldız Rafael Nadal’ın final maçını izleyenler bir finalde aradığı her şeyi buldu. Hırs, azim, rekabet, güç, estetik... ne arasanız bu finalde vardı. Nadal’ın peş peşe setlerle Federer’i devirmesi beklendi finalin başlarında. Ancak işler İspanyol için o kadar da kolay olmadı. 4 saat 48 dakikalık maçta yağmur araları tansiyonu yükseltirken her iki raketin mücadele hırsı doğru orantılı bir şekilde artarak izleyenleri her an büyüledi. Nadal’ın zaferi Federer’in 1880’lerden beri Wimbledon’u peş peşe 6 kez kazanan ilk isim olmasını engellerken yep yeni bir rekabet spor dünyasına damgasını vurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...