Abate: İki önemli rakip var

İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Abate "Karşımızda Fransa ve Türkiye gibi iki önemli rakip var" dedi.

13.04.2010 - 19:44

ROMA - İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Giancarlo Abate, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahipliğini alma konusunda Fransa ve Türkiye ile yarıştıklarını belirterek, "İtalya olarak yarışta adım adım ilerliyoruz. Ama karşımızda Fransa ve Türkiye gibi iki önemli rakip var" dedi.

Abate, Roma'da Avrupa Futbol Federasyonu (UEFA) heyetiyle bugün yaptığı görüşmenin ardından Başbakanlık binası olarak kullanılan Chigi Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, UEFA Başkanı Michel Platini'nin Fransalı olmasının bir sorun teşkil etmeyeceğine değinerek, "Platini, büyük bir yöneticidir. UEFA Başkanı olarak, ev sahibi ülkeyi belirleme konusunda hakkaniyetin esas alınması gerektiğini düşündüğünden eminim. Seçimde zaten onun da benim de oy hakkım olmayacak" diye konuştu.

Fransa ve Türkiye'nin rakip olarak bir yana atılamayacaklarına da işaret eden Abate, "Bunun farklı sebepleri var. Fransa, tıpkı İtalya gibi güçlü bir geleneğe sahip. Türkiye ise Avrupa'yla daha fazla bütünleşmek için mutlaka uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmayı arzuluyor. Ama İtalya olarak elimizde güçlü kartlar var ve bunları en iyi şekilde kullanmaya da hazırız" dedi.

Stadyumların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısının halen parlamentodan onay beklediğine ilişkin soruya karşılık da Abate, hükümetin, federasyonun destekçisi olduğunu vurgulayarak, "Büyük ilgiyle izlenen ve güçlü ekonomik potansiyele sahip olan futbolu daha da geliştirme açısında yasa tasarısının bir an önce onaylanması da tabii ki önem taşıyor" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...