AB'den Real Madrid'e 18 milyon euro ceza

AB Komisyonu Rekabet Kurulu, İspanya'da yasadışı olarak kamu yardımı aldıkları gerekçesiyle 7 İspanyol kulübüne 68.8 milyon euro para cezası verilmesi kararı aldı. Real Madrid'e 18.4 milyon euro para cezası verildi.

Anadolu Ajansı 04.07.2016 - 16:12

AB'den Real Madrid'e 18 milyon euro ceza

Rekabet kurulunun aldığı kararın AB Komisyonu tarafından İspanyol kulüplerine iletildiği ve bağlayıcı olduğu belirtildi.

Haksız kamu yardımı alan İspanyol kulüpleri Real Madrid, Barcelona, Athletic Bilbao, Valencia, Osasuna, Hercules, Elche olarak açıklanırken, bu kulüplerin yerel yönetimlere geri ödeme yapmaları gerektiği duyuruldu.

En büyük cezayı 20.4 milyon euroyla Valencia alırken, bu paranın Valencia özerk yönetimi tarafından tahsis edilen kredi olduğu belirtildi.

Real Madrid ise 18.4 milyon euro ile ikinci en büyük cezayı aldı. 1998 yılına dayanan cezanın, Madrid Belediyesi'nin o dönemde Real Madrid'e değerinin altında bir arazi satmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Diğer kulüplerden Barcelona, Athletic Bilbao ve Osasuna'ya yerel yönetimler tarafından mali konularda kendilerine ayrıcalık tanındığı gerekçesiyle 5'er milyon euro ceza verildi. Ayrıca Valencia özerk yönetimlerinden aldıkları özel kredilerden dolayı da Hercules'e 6.1 milyon euro ve Elche'ye de 3.7 milyon euro para cezaları verildiği ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...