Ada'da yabancı kuralı sil baştan

İngiltere Futbol Federasyonu, özellikle Premier Lig'de giderek artan yabancı hegemonyasını kırmak için harekete geçti. Federasyon, Lig'de daha fazla İngiliz oyuncunun şans bulabilmesi için geniş kapsamlı bir planı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Haberler - Ntvspor 24.03.2015 - 12:35

Ada'da yabancı kuralı sil baştan

“Premier Lig, İngiliz halkı ile hiçbir ilgisi kalmama tehlikesiyle karşı karşıya" Bu sözler İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Dyke'a ait.

Dyke, Premier Lig'de giderek artan yabancı hakimiyetini kırmak için geniş kapsamlı bir plan üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Planın temeli, İngiltere'de yetişmiş oyuncu sayısını arttırmaya ve Avrupa Birliği dışından gelen yabancı oyuncuların sayısını kısıtlamaya dayanıyor.

“İÇLER ACISI DURUM”
İngiliz futbolunun geleceğini korumak için gerekenin yapılacağını vurgulayan Dyke; "Şampiyonlar Ligi'nde geçen sezon sadece 23 ingiliz oyuncu forma giydi. Turnuvada İspanyolların 78, Almanların 55 oyuncusu vardı. Bu durum gerçekten içler acısı ve bir an önce önlem almamızı gerektiriyor" dedi.

Federasyon, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan futbolculara çalışma izni verilmesinin güçleştirilmesini istiyor. Ayrıca plana göre takımların 25 kişilik kadrosunda yer vermek zorunda olduğu İngiltere'de yetişmiş oyuncu sayısının 8'den 12'ye çıkarılması öngörülüyor. Bu oyunculardan 2'sinin kadrosunda bulunduğu kulüp tarafından yetiştirilmesi ve en az 3 yılını bu takımda geçirmesi şartı aranıyor. Bunu sağlamak için kulüplere İngiliz oyuncularla 15 yaşından itibaren profesyonel sözleşme imzalama olanağı tanınacak.

İngiltere Futbol Federasyonu yeni kuralların 4 yıl içinde hayata geçirilmesini hedefliyor.

Sayfa Yükleniyor...