Adım Na, Kim Yu Na

Bond filmi müzikleriyle dans eden Güney Koreli Kim Yu Na, kısa programda puan rekoru kırdı. Büyülü gecede Tuğba Karademir de rakjiplerinden aşağı kalmadı ve finale adını yazdırdı.

Ntvspor 24.02.2010 - 10:48

VANCOUVER GÜNLÜĞÜ – Daha kısa programı böyleyse serbest programı düşünemiyorum bile. Bayanlar artistik patinajda farklı bir şeyler izledik. Sadece spor kelimesi gördüklerimizi tasvir etmeye yetmiyor doğrusu. Ve gururluyuz. Çünkü o inanılmaz danslardan birini yapan Tuğba Karademir’di. Tuğba, Türk motifleri taşıyan giysisi ve müziğiyle finale adını yazdırdı. Hem de Avrupalılar arasında 9’uncu olarak.

James Bond filmlerinden esintilerle piste çıktı Güney Koreli Kim Yu Na. Ülkesinde gerçek anlamda bir fenomen. Evden yanında badigard olmadan çıkamıyor. Dünyanın en çok kazanan kış sporcusu. Ve yeni puanlama sisteminde kısa program puan rekorunu kıran bir yıldız. Kendi rekorunu yenileyen Na, en yakın rakibi Japon Mao Asada’ya 5 puan fark attı. Çocuk yaştan itibaren birbirleriyle yarışıyor bu iki genç kız. Düşünün 5 puan farktan memnun Asada, “Kısa programdan sonra genelde 10 puan fark olurdu. Bu yüzden umudum var”.

Kısa programın en dramatik anı kuşku yok ki Kanadalı Joannie Rochette’in gösterisiydi. 2 gün önce annesini kaybeden Rochette, “Show Must Go On” (Gösteri devam etmeli) diyerek hem ağladı hem dans etti. Serbest programa 3. sırada giriyor Kanadalı. Alacağı madalyayı annesine göndermesini bekliyorum.

Erkekler büyük slalomda Bode Miller mucizesi gerçekleşmedi. Çok iyi olmadığı bu dalda da madalya alsa zaten, “Yok artık Bode Miller” diyecektik. İlk ayakta kapı atladı ve şansını kaybetti Miller. Buz Adam lakaplı İsvçreli Carlo Janka, iki Norveçli’nin önünde altına ulaştı.

Ama herhalde konuşulması gereken Avusturya’nın durumu. 2006 Torino Olimpiyatları’nda Alp Disiplini’nde erkekler ve bayanlarda toplam 14 madalya kazanan Avusturya, bu kez bitime 3 yarış kala 2 madalyada. Büyük slalomda Benjamin Raich ilk ayak sonucunda ikinci sıradaydı. Ama Raich, ikinci ayakta parkuru tamamlayamadı. Kısacası Avusturyalılar, Alp Disiplini’nde displinsizlikten sınıfta kalabilir.

Rusya bayan biatlon takımının altın madalyası dikkat çekiciydi. Ama asıl güzel olan Rus takımını 4 sporcusundan 3’ünün anne olmasıydı. Olga Zaitseva, ikinci Fransa ve üçüncü Almanya’nın kızlarına sesleniyordu, “Anne olmalarını tavsiye ediyorum”.

Bizim 2004 Avrupa Şampiyonası play-off eşleşmesinde Letonya ile karşılaşmamız yankı yapmıştı. Kura çekilmeden atılan, “Çek bir Letonya” başlığı, ki sanırım Fanatik gazetesinin yaratıcılığıydı bu, bir deyim haline geldi. Tabii Letonya’ya elendiğimizi hatırlatmama gerek yok sanırım.

Çek Cumhuriyeti 1998 Olimpiyat şampiyonu buz hokeyinde. Vancouver’da play-off üzerinden çeyrek final vizesi almak durumundaydı. Rakip de Letonya. Grupta 5-2 yendikleri Letonya. Daha ilk periyotta Çekler 2-0 öne geçti. Tıpkı bizim gibi. 3. periyotta peş peşe gelen 2 gol maçı 2-2’ye getirdi. Çekler şoktaydı. Uzatma başladı. Neyse ki ani ölüm golünü attılar da Letonya’dan çekmediler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...