Avrupa'da liglerin artık son haftalarına girilirken, en fazla gol atan oyuncuya verilen Altın Ayakkabı ödülünün kime gideceği de netleşmeye başladı. Premier Lig, Serie A, La Liga ve Bundesliga'da, liglerin zorluk derecesi yüksek olduğu için atılan her gole 2 puan veriliyor. Şu anda Avrupa'nın en golcü futbolcusu, Ajax forması giyen Luis Suarez. Suarez'in 35 golü bulunuyor. Ancak Hollanda Ligi'nde, atılan gol başına 1.5 puan veriliyor. Bu durumda Altın Ayakkabı’ya en yakın isim, La Liga'da gol sayısını 31'e yükselten Lionel Messi.

62 puana ulaşan Barcelona'nın Arjantinli yıldızını, Wayne Rooney, Didier Drogba ve Antonio Di Natale 52 puanla takip ediyor. Real Madridli Gonzalo Higuain'ın ise 50 puanı var. Liglerde artık son düzlüğe girildiği gözönüne alındığında, Messi'nin geçilmesi çok zor görünüyor.

Messi, “Barcelona'da bir sezonda en fazla gol atan oyuncu” rekorunu da zorluyor. Yıldız futbolcu, La Liga'da kalan 2 haftada 4 gol atması halinde, Brezilyalı Ronaldo'nun 1996-97 sezonundaki 34 gollük rekorunu tarihe gömecek.

Altın Ayakkabı ödülünü, geçen sezon Atletıco Madrid'in Uruguaylı golcüsü Diego Forlan kazanmıştı.