Anelka’ya 5 maç ceza

Premier Lig ekiplerinden West Bromwich Albion'un Fransız futbolcusu Nicolas Anelka, Nazi selamına benzer hareketi nedeniyle 5 maç ceza aldı.

22.01.2014 - 05:42

Anelka’ya 5 maç ceza

West Bromwich Albion'ın West Ham United ile 28 Aralık'ta oynadığı maçta attığı gol sonrası Nazi selamına benzetilen hareketi nedeniyle basının yoğun eleştiriye maruz kalan Nicolas Anelka, hakkında İngiltere Futbol Federasyonu (FA) soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında “ırkçılık" ile suçlanan Anelka'ya 5 maç ceza verildi. Anelka, üç gün içinde karara itiraz edebilir.

İngiliz basınına göre, Fransız futbolcu Anelka'ya yüklü bir para cezası da verilebilir.

Kulübün sponsorlarından "Zoopla", West Bromwich'in Everton'la oynadığı maçta Anelka'nın oynatılması gerekçesiyle İngiliz kulübüyle kontrat yenilemeyeceklerini açıkladı.

Anelka'nın tartışma yaratan sevinci, ilk kez komedyen Dieudonne tarafından 2005'te sahne şovunda yapılmış, Nazi selamına çok benzetildiği gerekçesiyle gündeme gelmişti.

Sol elin, sağ omzun üzerine konulmasıyla yapılan ve "quenelle" adı verilen hareket Yahudi karşıtı.

Fransızlar tarafından kullanılıyor. Fransız sporcular Tony Parker, Samir Nasri ve Mamadou Sakho da daha önce buna benzer hareketlerde bulunmuş ve özür dilemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...