Ankaragücü'nden TFF'ye büyük öfke

Ankaragücü'nün 3 ay hak mahrumiyeti cezasına çarptırılan yöneticileri Nuri Elibol ve Hüseyin Kocabıyık, verilen cezaya isyan etti.

16.09.2009 - 10:22

ANKARA - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından 3 ay hak mahrumiyeti cezasına çarptırılan Ankaragücü Kulübü Yöneticileri Nuri Elibol ve Hüseyin Kocabıyık, karara isyan ederken haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi.

Ankaraspor'un küme düşmesine karar veren PFDK'ın aynı zamanda Ankaragücü Kulübü Başkanı Ahmet Gökçek'e 6 ay ve 16 yöneticiye 3'er ay hak mahrumiyeti cezası vermesi, sarı-lacivertli yeni yöneticiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ankaragücü yöneticileri Nuri Elibol ve Hüseyin Kocabıyık, hangi suça karşılık ceza aldıklarını anlayamadıklarını belirterek, federasyonun hukuki temele sahip olmayan bir karara imza attığını savundu.

Alınan karar karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadığını ifade eden Nuri Elibol, ''Federasyonun bize yüklediği gerekçeleri hiçbir yere sığdıramadım. Biz, hangi suçu işledik ki 3 ay hak mahrumiyeti cezası aldık? Bir suç işlerseniz, bunun cezasını çekersiniz ve bunu hazmedersiniz. Burada hiçbir hukuki temeli olmayan bir ceza aldık. Ben bu durumu hazmedemiyorum'' dedi.

Ankaraspor ile hiçbir bağının olmadığını belirten Elibol, ''Ankara'da yaşıyorum. Ankaragücü'nü çok seviyorum. Olabildiğince maçlarını takip ediyorum. Ankaraspor ile hiçbir ilgim yok. Futbolcusunu da teknik direktörünü de tanımam. Kulüp binasının nerede olduğunu bile bilmem. Sadece başkanını tanırım. Ankaragücü, 100 senelik bir efsane. Bu kulübe destek olabilme adına yönetime girdim. TFF gibi içinde akil, saygıdeğer insanların bulunması gereken özerk bir kurum hiç mi bizimle ilgili araştırma yapmadı? Hukuk bir kanıt işidir. Gazete haberleri ve yapılan spekülasyonlar sonrası bu karar verildi. Böyle bir kararı Türk futbolunun kalbi olan futbol federasyonuna yakıştıramadım'' diye konuştu.

Verilen cezanın kendilerini rencide ettiğini ve zan altında bıraktığını vurgulayan Elibol, ''Buradan kararın altına imzasını atan bütün üyelere sesleniyorum. Ben hangi suçu işledim? Neye dayanarak bana 3 ay hak mahrumiyeti cezası verdiniz? Bizler, şerefi ve haysiyeti için yaşayan insanlarız. Çok rencide oldum. Ben aldığım cezayı çocuklarıma nasıl anlatacağım? Benim Ankaragücü sevdalısı olmaktan başka bir suçum yok. Birilerinin Melih Gökçek ile bazı hesapları olabilir. Buna Ankaragücü ve bizleri alet etmesinler. Federasyon, yüz kızartan bir suçu bizlere yükledi. Burada benim kişiliğime karşı yapılmış bir saldırı var. Bununla ilgili olarak tüm iç hukuk yollarına başvuracağım. Bizi 'şikeci' gibi gösterdiler. Böyle bir karara varmak 3-5 kişinin haddine değil. Tahkim Kurulu'na gerekli başvuru yapılacak. Buradan da aynı sonuç çıkması durumunda gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kadar olacak bir süreçte hakkımı arayacağım.'' ifadelerini kullandı.

Yönetici Hüseyin Kocabıyık ise verilen cezanını hukuk temellerine dayanmadığını iddia eden Kocabıyık, ''Ankaragücü yöneticisi olarak, verilen cezayı keyfi bir ceza olarak görüyorum. Gerekçede öne sürülen maddelerle, bize verilen ceza arasında uzaktan yakından bir bağ yok. İki kulüp yöneticileri arasında hiçbir ilişki bulunmuyor. Federasyonun bu davranışıyla çok kötü bir imaj oluştu. TFF, Ankara kulüplerine tuzak kuran bir müessese olarak görülmeye başlandı'' dedi.

Kocabıyık, bugüne kadar Ankaraspor'un 1 maçına dahi gitmediğini, ezelden beri Ankaragücü'nü tutan bir kişi olduğunu vurgulayarak, ''Bana teklif geldi ve Ankaragücü'ne fayda sağlayabileceğim için bunu kabul ettim. Verilen 3 aylık cezayı nasıl izah edecekler? Bu kararın iyi niyet ölçülerinde alınmadığına inanıyorum. Neye dayanarak Ankaraspor ile bir ilgim olduğu kanaatine vardılar?

Burada kişiliğime yapılan bir saldırı var. Diğer 15 yöneticinin de Ankaraspor ile bir bağı yok. Bizimle ilgili senaryolar yazılıyor. Burada zan altında bırakıldık.

Şaibeyle ilişkilendirilmek çok çirkin bir şey. Şahsıma yapılan bu saldırının düzeltilmesini istiyorum. Hukuki kanıt yokken böyle bir karar nasıl verilir? Umarım bu hatalarından çabuk dönerler'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...