Ankaraspor düşürüldü

Tahkim Kurulu, PFDK'nın verdiği kararı onadı ve Ankaraspor küme düşürüldü.

Ntvspor 06.10.2009 - 20:58

İSTANBUL - Tahkim Kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından küme düşürülme kararı verilen Ankaraspor'un itirazını reddetti ve mavi-beyazlı kulüp ligden düşürüldü.

Tahkim Kurulu'nun aldığı bu karar sonrasında Ankaraspor, sezon sonunda Bank Asya 1.Lig'ine düşmüş olacak.

Tahkim Kurulu yaptığı açıklamada Ankaraspor Başkanı Ruhi Kurnaz ve Ankaragücü Başkanı Ahmet Gökçek'e verilen 6 aylık hak mahrumiyeti cezalarını ise 3’er aya indirdi. Kurul ayrıca Ankaragücü yöneticilerinin 3 ay olan cezalarını ise 15’er güne indirme kararını verdi.

Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinden Tahkim Kurulu'nun verdiği karar özetle şu şekilde açıklandı:

"P.F.D.K.'nın 15/09/2009 tarih ve 2009-2010/121-147 sayılı kararı ile Ankaraspor A.Ş. kulübü hakkında bir alt lige düşürülmesi kararının verilmesinde hukuka ve yasal mevzuata herhangi bir aykırılık tespit edilemediğinden yapılan itirazın reddi ile PFDK kararının, Üye Tanju Güvendiren'in, Kulübe hisse devrine ilişkin makul süre verilmeyerek eksik soruşturmayla esasa girildiği şeklindeki karşı oyu ve Üye Mehmet Doğan'ın kararın kaldırılması yönündeki karşı oyuyla oyçokluğu ile onanmasına, esas hakkında bir karar verilmiş olmakla ayrıca tedbir talebi hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar verildi."

GÖKÇEK VE KURNAZ'IN CEZALARI 3 AYA İNDİ
Ayrıca Ankaraspor Başkanı Ruhi Kurnaz ve Ankaragücü Başkanı Ahmet Gökçek'e verilen hak mahrumiyeti cezalarıyla ilgili olarak da, "Ankaraspor AŞ Başkanı Ruhi Kurnaz'a ve MKE Ankaragücüspor Kulübü Başkanı Ahmet Gökçek'e başkanları oldukları aynı ligde mücadele eden Ankaraspor AŞ ile MKE Ankaragücüspor Kulübü arasındaki sportif rekabeti engelleyici ilişki ve TFF Statüsünün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatının 17. maddesine aykırı eylemlerinden dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT'nin 45/1 maddesi uyarınca verilen hak mahrumiyeti cezasının adı geçen şahısların kulüp başkanı statüleri ve ihlalin oluş şekli dikkate alınarak takdiren 3'er ay hak mahrumiyeti cezası şeklinde değiştirilerek onanmasına karar verilmiştir" denildi.

ANKARAGÜCÜ YÖNETİCİLERİ'NİN CEZALARI 15'ER GÜNE İNDİ
MKE Ankaragücü Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Nuri Elibol'a, Mehmet Nükte'ye, Hüseyin Kocabıyık'a, Levent Çamur'a,  Necdet Kuzu'ya, Faruk Kalyoncu'ya, Ayhan Atalay'a, Hüseyin Arslan'a, Mustafa Akan'a, Nadir Koç'a, Tekin İpek'e, Ekrem Sarısu'ya Mehmet Ercan'a, Yavuz Bulut'a, Avni Kavlak'a yöneticisi oldukları MKE Ankaragücüspor Kulübünün aynı ligde mücadele ettiği Ankaraspor AŞ ile arasındaki sportif rekabeti, ilişki ve TFF Statüsünün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatının 17. maddesine aykırı eylemlerinden dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT'nin 45/1 maddesi uyarınca verilen hak mahrumiyeti cezasının ihlalin oluş şekli dikkate alınarak 15'er gün hak mahrumiyeti cezası şeklinde değiştirilerek onanmasına, Üye Tanju Güvendiren'in fiil ile fail arasında illiyet bağının olmadığı şeklindeki karşı oyu ile Üye Mehmet Doğan'ın verilen cezaların tamamen kaldırılması gerektiği yönündeki karşı oyu ile oy çokluğu ile karar verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...