Arjantin'de kaos devam ediyor

Arjantin Futbol Federasyonu, kulüplerin borçlarını öne sürerek Apertura Lig’inin başlamasını süresiz erteledi. 14 ağustos'ta lig’in başlamasını sabırsızlıkla bekleyen taraftarlar 80 milyon dolarlık borç için alınan erteleme kararına büyük tepki gösterdi.

05.08.2009 - 10:34

Arjantin'de beklenen oldu ve futbol federasyonu Apertura yani açılış lig’inin başlamasını askıya aldı. Federasyon Başkanı Julio Grondona, kulüplerin borçlarını temizlemeleri için somut adımlar atılıncaya kadar erteleme kararı aldıklarını açıkladı.

Grondona çözüm yolunu ise yayın gelirlerinin arttırılması olarak açıkladı. Futbol federasyonu başkanı, yıllık yayın gelirlerinin 70 milyon dolardan 150 milyon dolara çekilmesi çağrısında bulundu. Lig’in yayın haklarını elinde tutan televizyon kanalları ise bu miktarı ödemek için  2014 yılında sona erecek kontratlarının 2020 yılına kadar uzatılmasını istiyor.

Açılış ligi'nin ertelenmesi Estudiantes ve Velez Sarsfield gibi iyi yönetilen kulüplerin tepkisine neden oldu. Tepkiler kulüp yöneticileriyle de sınırlı kalmadı. Real Madrid, Manchester City gibi takımlar transfer için yüzlerce milyon doları gözden çıkarırken Arjantin'deki tüm kulüplerin yaklaşık 80 milyon dolarlık borçları yüzünden lig’in askıya alınmasını protesto eden yüzlerce taraftar futbol federasyonu'nun merkezini taşladı.

Arjantin Açılış Ligi maçları, Futbol Federasyonu'nun Ligi yeniden başlatma kararı almasıyla birlikte NTV Spor'dan izleyiciler ile buluşacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...