Reikerink: Avrupa'da olmamak avantaj sayılabilir

Galatasaray Kulübü Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, “Sneijder’in tutkusundan, hırsından memnunum. Tüm oyuncularıma en adil şekilde tatilden dönme programı yaptım. Bazen tabi ki planladığınız gibi gitmiyor. Bunu bu şekilde görebiliriz” dedi.

Haberler - İHA 11.07.2016 - 16:48

Reikerink: Avrupa'da olmamak avantaj sayılabilir

İsviçre’nin başkenti Bern yakınlarındaki Gwatt bölgesinde 10 gün sürecek kamp için çalışmalarına başlayan Galatasaray’da kampın ilk günü Teknik Direktör Jan Olde Riekerink, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kendisinin Galatasaray Teknik Direktörü olduğu için çok gururlu olduğunu vurgulayan Riekerink, “Öncelikle çok mutlu ve gururlu olduğumu söylemek istiyorum. Çünkü Galatasaray’ın hocasıyım. Geçen sene çok yoğun bir dönemden geçtik, çok önemli hedefimiz vardı, yoğun bir dönem geçti. Geçen sene son maçta Fenerbahçe’yi yenerek Türkiye Kupası’nı aldık ve sezonu böyle kapattık. Son 3 ay takımı devraldım, birazcık tesadüf olarak değerlendirebiliriz. İlk altyapının başına geldim, sonra A takıma geldim. Bu 3 aylık dönemde hem takımdaki futbolcularımıza, hem yöneticilerimize hem başkanımıza oyun tarzı gibi şeylerde onlara kendimi gösterdiğimi ve ikna ettiğimi düşünüyorum. Çok gururluyum Galatasaray’ın başında teknik direktör olarak yeni sezona başladığım için” dedi.

“EN ÖNEMLİ HEDEF ŞAMPİYONLUK”


Futbolculara söylediği ilk şeyin bu sezon şampiyon olmak olduğunu dile getiren Riekerink, “Çünkü Galatasaray gibi üst seviye takımın bu DNA’sında vardır. Kesinlikle ana hedefimiz şampiyonluk ama Türkiye Kupası’nı da unutmamak lazım. Takımı kurma ve daha iyi yere gelmesi anlamında Avrupa’da olmamak avantaj olarak değerlendirilebilir. Daha çok zamanımız olacak. Geçen sene mesela en güzel örnek buna. Hafta içi maç oynadık, hafta sonu maç antrenmana zaman bulamıyorduk. Geçen sene son 3 ayda geldim, oyuncular benim getirdiğim oyuncular değildi. Bazı bahaneler olabilir. Fiziksel durumunun çok iyi olmadığını düşünüyorum. Şu an benim takımım. Gelecek gidecek oyuncular takımın oyun tarzı hepsi benim sorumluluğum altında. Bu bende bir baskı oluşturmuyor. Mutlaka geçen seneki sorumlulukla bu seneki sorumluluk çok farklı. Bu zamana kadar alınan tüm kararlar benim sorumluluğumdaydı. Yeni bir fitness hocamız var. Bunu ben istedim ve göreve geldi. Sorumluluk artık tamamen bendedir. Bunda bir baskı hissetmiyorum” açıklamasında bulundu.

SNEİJDER KONUSU                            


Takımdaki Sneijder konusuna da değinen Riekerink, “Futbol bu her an her şey olabilir. Sneijder aramıza katıldı biliyorsunuz. Wesley’in tutkusundan hırsından memnunum. İlk topladığımız günden bu yana her şeyden memnunum. Tabii ki hoca olarak açıklamam geç oldu ama ondan sonra tüm oyuncularıma en adil şekilde tatilden dönme programı yaptım. Bütün programı oyuncularıma ben bildirmiştim. Bazen tabi ki planladığınız şeyler istediğiniz gibi gitmiyor. Bunu bu şekilde görebiliriz. Takdir edersiniz ki biz bir aileyiz. Bazı konular aile içinde çözülmesi gereken olaylar. Bu konuda fazla detay veremeyebilirim” ifadelerini kullandı.

TRANSFER ÇALIŞMALARI


Transfer çalışmaları hakkında da bilgi veren Riekerink, “Büyük takımlara bakarsanız birçok hocanın isminin yazılması normaldir. En sonunda da ben teknik direktör olarak göreve başladım. Bunun transfer dönemine etki edeceğini düşünmüyorum, zamanımız var. Transfer dönemini etkilemez. Geçen sene biliyorsunuz ön libero sıkıntımız vardı. Şu anki kadromuzda Hamit sakatlıktan döndü, Dzemaili var, Selçuk var, 3 oyuncumuz var ama o mevki için takviye yapmamız gerekiyor. Ayrıca forvet veya forvetler anlamında takviyeler yapılabilir” dedi.

“FARKLI SİSTEMLER DE DENEYECEĞİZ”


Takım için önemli olanın sahada verilmek istenen şey olduğuna dikkat çeken başarılı teknik adam, “Geçen sene düşünmedim değil farklı sistemler ama bunun risk olacağını düşündüm. Antrenman ve çalışma için geçen sene bir zamanımız yoktu ama bu sene zamanımız var. 10 numara sistemle mi oynayacağız, çift ön libero ile mi oynayacağız gibi şeylere yoğunlaşmamız mümkün. Takımını fiziksel anlamda neler yapabildiği önemli. Şu anda üzerine yoğunlaştığımız konular bunlar. Tabii ki farklı sistemlerde deneyerek takımın buna alışmasını sağlayacağız. Bu yıl bunu deneme şansımız var” şeklinde konuştu.

“İLERLEYEN ZAMANDA DAHA FAZLA GENÇ OYUNCU A TAKIMDA GÖRMEK İSTİYORUM”

Serdar Aziz ve Emrah Başsan transferleri hakkında da açıklamalarda bulunan Riekerink, “Serdar tabii ki hepimizin bildiği gibi üst düzey bir oyuncu. Her şeyden önce çok çalışan ve yetenekli bir oyuncu. Talihsiz sakatlıkları inşallah tekrarlanmaz. Çok çalışan bir oyuncu. Beni dinleyen ve sahada duyduklarını uygulama çalışan bir oyuncu. Emrah’ı ise benden daha iyi tanıyorsunuz. Emrah’ın bu yeteneğini daha iyi nasıl yukarı çıkarabilirim onu düşüneceğim. Aramızda Gökay var 17 yaşında. Çok yetenekli bir oyuncu. Ona da yeterli yardımı yapacağım. Doğum tarihi de çok güzel, 19 Mayıs’ta doğdu. Milli takım aralarında birçok genç oyuncu kadroya katmak istiyorum. Çok yetenekli oyuncularımız var. İlerleyen zamanda daha çok genç oyuncu görmek istiyorum A takımda" ifadelerini kullandı.

“DOĞRU ADIMLAR ATMAK İSTİYORUZ”


Şu ana kadar takımdan ayrılan oyuncuların kendi raporları doğrultusunda ayrıldığını belirten Riekerink, “O konuda kararlar benim fikirlerim sayesinde alınıyor ondan şüpheniz olmasın. Gelecek arkadaşlarımızla ilgili ise kulübümüzün finansal sıkıntıları var. Doğru adımlar atmak istiyoruz. Çok fazla uçuk rakamlar harcayamayız. Bunlar doğrultusunda ilerleyen günlerde gerekenler yapılacaktır” dedi.

“ŞAMPİYONLUK İÇİN HER ŞEYİMİZİ VERECEĞİZ”


Problemleri çözmek için gerekli vakitlerinin olduğunu dile getiren Riekerink, “Taraftarlarımıza bir mesaj vermek istiyorum; içleri rahat olsun. Elimizden gelenin en iyisi yapıp, mutlu günlere ulaştıracağız. Galatasaray gibi büyük bir camianın devamlı şampiyonluk beklemesi çok normal. Biz her şeyimizi vereceğiz. Bu problemlerin şu an olması daha iyi, vaktimiz var. Wesley hakkında 100 tane soru sorabilirsiniz. Küçüklüğünden beri tanıdığım bir oyuncu Wesley. Galatasaray da bana inanılmaz derece yakın. O yüzden elimizdeki kadroda duygusallığı bir kenara bırakıp şampiyonluk yaşamak istiyoruz. Şu an tamamen ona odaklanmış durumdayız. Problemleri çözmek için gerekli vaktimiz olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“YENİ TAKIM KURMAYA UYGUN BİR HOCA OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”


Şu an yeni bir takım oluşturduklarını dile getiren Riekerink, “Bu takımı oluştururken farklı oyuncular elinizde bulundurabiliyorsunuz. Ben de bu yeni takım kurulumuna uygun hoca olduğumu düşünüyorum. Çok önemli hocalarımız var aramıza katılan. Mutlaka çok önemli bir süreç. Baştan takım kuruyorsunuz ancak bu grubun bunlarla baş edebileceğini düşünüyorum. Genç oyuncularla anahtar oyuncuları güzel şekilde mix yapmanız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...