Aykut Yıldırım: Yabancı yat-ırımı

Ligimizde 6+2 yabancı kuralı var ama kime faydası var... Birilerinin, bu ülkeye sadece yatmaya gelen yabancıların önüne geçmesi gerekiyor.

Ntvspor 31.05.2010 - 17:51

Turkcell Süper Lig'de şampiyonluk yaşayan takımlarımızın Avrupa'da her tepetaklak oluşunda aynı konu açılır hep... "Federasyon yabancı sınırlamasını kaldırsın. Avrupa'ya çıkınca haksız rekabet oluyor" diye... Sanki bu başarısızlığın arkasında başka hiçbir neden yokmuş gibi sürekli tartışırız ve "6 olsun", "hayır 7+2 olsun", "yok o da olmaz 5+3 olsun 2'si evde otursun" gibi bir sürü fikir atılır ortaya.

Galatasaray Avrupa'da başarıyı hedeflerken Meira'nın gidişiyle Kewell defans oynar; Galatasaray yine Avrupa'yı hedefler, Nonda gider Emre Çolak, Arda hatta Mustafa Sarp gizli forvet oynar... Fenerbahçe milyon eurolar harcar ama sağ açıkta mecburiyetten Deniz Barış oynar... Sivasspor tarihinde ilk kez Avrupa sahnesine çıkar ama kadro yeniden yapılanır, yeni yüzler Sivasspor formasıyla tam da Şampiyonlar Ligi ön elemesinde tanışır. Sonuçta yaşanan hüsranın asıl sebebi "yabancı sınırlaması" denir.

Ligimizde 6+2 yabancı kuralı var ama kime faydası var... Fenerbahçe'de Deivid bir sezon boyunca yatar, Güiza bedenen ayakta olsa da ruhen yatar. Galatasaray'da Jo geceleri yatmadığı için sorunludur ama bir gece ansızın kaçar. Sürmene'de kış uykusuna yatan YATtara, 61 giydi, sürekli yatar... Tabata da bir sezon yatar ama onun kumaşı iyi olduğundan belki nevresim takımı çıkar..

Bir de Ankaragücü gerçeği vardır ki ortada, oradaki transfer sirkülasyonunu aklında tutabilene aşk olsun... Sene başında 8 yabancıyla yola çıkılır... Sonra o 8 yabancı gider yerine ilkbahar-yaz kreasyonuna yeni 8 yabancıyla girilir... Bu 8 yabancının 1-2'si defolu çıkar ama olsun fişimiz elimizde olduğundan geri verir, yerine yenisini alırız...

Yabancı oyuncuya verilen her dövizin ülke ekonomisine zararını da unutmayalım... Son 20 yılda Geremi, Okocha, Balic'ten başka kaç yabancı oyuncumuzu milyon euroluk satış bedelleriyle Avrupa'ya sattık ki? Türk oyuncuların satışında daha başarılı gözüküyoruz, Fatih Tekke, Tolga Seyhan, Gökdeniz Karadeniz, Hasan Kabze, Caner Erkin, Nihat Kahveci ve Mehmet Topal gibi isimlerden fena paralar kazanılmadı...

Şimdi yeni bir transfer dönemi başlıyor ve umarım yeni sezon en az kayıpla atlatılır.. Biz ülke olarak serbest olan herşeyin suyunu çıkarıyoruz... Yabancıyı serbest bırakmayalım, Türk futbolunun da suyunu çıkarmayalım... Unutmayalım ki, ülkemizden son 2 yılda sessiz sedasız kaybolan yabancılardan ayrı bir lig oluşturabilirdik..

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...