UEFA Yönetim Kurulu, EURO 2012 grup kuralarının çekimi öncesi, spor ve politikayı kesin çizgilerle birbirinden ayırmak için harekete geçti. UEFA Başkanı Michel Platini, Azerbaycan, Ermenistan, Rusya ve Gürcistan arasındaki sorunlara dikkat çekti ve EURO 2008 eleme sürecini gündeme getirdi.

Aynı grupta bulunan Ermenistan ve Azerbaycan'ın birbirileri ile karşılaşmak istemediğini hatırlatan Platini, benzer bir olayın yinelenmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Aynı durum Rusya ve Gürcistan için de geçerli olacak. Platini, “Rusya ile Gürcistan ve Ermenistan ile Azerbaycan aynı grupta yer alamayacak. Böyle bir durum ortaya çıkarsa yeniden kura çekeceğiz" diye konuştu.

Platini, Fransa ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki baraj maçında, Thierry Henry'nin elle oynamasını görmeyen İsveçli hakem Martin Hansson'un, dünya kupasında düdük çalacak olmasını da değerlendirdi. Hansson'a tam destek veren Platini, tartışmalı maçta en masum kişinin Hansson olduğunu savundu. UEFA Başkanı, İsveçli hakemin tek maçlık değil, genel performansına bakılması gerektiğini vurguladı.