NTV

Aziz Yıldırım basın toplantısı düzenledi

ntv.com.tr

Spor

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım hakem hataları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, hakem hataları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. 

Aziz Yıldırım, toplantının Beşiktaş maçı neticesine göre değil 6 haftalık bütün maçlardaki hakem hatalarına yönelik hazırlandığını söyledi. 

Basın toplantısının başında Aziz Yıldırım'ın Bursaspor maçından sonra, Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören'e yazdığı mektup okundu.

Gelinen bu noktada sorumlunun federasyon olduğunu söyleyen Aziz Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti; 

"Hakem camiası içinde bir karışıklık var. İçerde güç mücadeleleri olduğunu duyuyoruz. Hele son zamanda maddi anlamda profesyonel hakemliğin gelmesiyle birlikte hakemlik cazip hale geldi. Bugün profesyonel bir hakemin eline 40-50 milyar para geçiyor. Fenerbahçe'ye yapıldı diye söylemiyorum sadece bütün kulüplere karşı hakem hataları var sadece bir iki kulüp korunmaya çalışılıyor. Bir hakem hocası getirildi ve bizim hakemlerimiz Avrupa'da maç yönetmeye başladı. İçerdeki çekişmelerden ve federasyondaki Merkez Hakem Komitesi başkanının şu anda yetersiz olması, son üç sene 3 Merkez Hakem Komitesi başkanı değişti. O zaman istikrarın olmadığı yerde eski MHK'dan ceza alan hakem yeni MHK başkanı tarafından baş tacı edilebiliyor 


"FEDERASYON ÇÜRÜK YUMURTALARI TEMİZLEMELİDİR"
Hakemlerle gözlemciler iç içe geçmişlerdir. Kötü maç yöneten hakeme yüksek puan veren gözlemci maç yönetmeye devam etmesini sağlamaktadır. Maddi kazanç çok olduğu için herkes profesyonel hakem olmaya çalışıyor. Biz bu sene 70 milyon euroya yakın transfer yaptık. bir hakemin düdüğü ile bu rakamları sokağa atamayız. Bunu yapanlar cezalandırılmalı. Rahmetli Hasan Doğan'ın yaptığı gibi federasyon çürük yumurtaları temizlemelidir. 

"DÜRÜST VE NAMUSLU HAREKETİNİ HEPİMİZ TAKDİR ETMELİYİZ"
Dün Deniz Çoban diye bir hakem çıktı açıklama yaptı. Eski MHK Başkanı veya eski hakemler ateş püskürüyorlar. Dürüst ve namuslu bir hareket yaptığı için hepimiz takdir etmeliyiz. Penaltıyı yanlış verdiğini ben gördüm. Kendisi çıkıp söylediği için birilerinin etkisinde mi soruları aklımızdan silindi. Bunun karşılığında hakemliğe devam eder bir daha yaptığı zaman kendisi düdüğünü asar. Kapalı kapılar ardından yapılan görüşmeler her zaman tehlikelidir. Deniz Çoban'ı buradan tebrik ediyorum.

"KAFAMDA SORU İŞARETLERİ VAR"
Halis Özkahya için kafamda soru işaretleri var benim. Aynı Halis Özkahya Galatasaray maçında Meireles'i attı, olmayacak suçlamalarda bulundu. Bu hafta Markovic'e arkadan tekme atıldı görmemezlikten geldi. Sahaya çıkış fikri neyse onu devam ettirdi. Maçın kaderi ile oynadı. Kendisinde biriken geçmişte olan bazı sıkıntılarını mı acaba sahaya yansıttı? Geçen sezon Atiba'yı çizgiye bastı basmadı diye oyundan attı. Fenerbahçe'yi katletmiştir. 

"KAŞARLANMIŞ HAKEMLERLE BU İŞ YÜRÜMEZ"
Van Persie, Nani ve diğerleri burada olduğu için, onlara hakemlik yaptıkları için Avrupa'daki oyunculara karşı daha rahat maç yönetebilirler. Burada görev TFF'de. İçerdeki bu kulüplerle problemi olan hakemleri temizleyecekler. Mete Kalkavan, Ali Palabıyık gelsinler, hata yapsınlar. Kasımpaşa maçına Demiz Ateş Bitner'i verdiler. Ama içerde Eskişehir Fırat Aydınus, Antalyaspor Bülent Yıldırım, Bursa Barış Şimşek. Niye genç hakem göndermiyorsun? Hata yapsınlar onlarda çıkIp "ben bilmeden hata yaptım" desinler. Ama böyle kaşarlanmış hakemlerle bu iş yürümez.

"OYUNCUYU KOLUNDAN TUTAMAZ"
Saha komiseri oyuncuyu tutamaz kolundan. O komiserin parasını ben ödüyorum. Bir daha ödemeyeceğimi söyledim federasyona. Sahanın kenarında bu oyuncunun değeri 30-40 milyon euro. Yeni sakatlıktan çıkmış oyuncu betonun üzerinde ısınamaz. Özgür Yankaya’ya teşekkür ediyorum o izin vermiştir."

Basın toplantısında Başkan Aziz Yıldırım'dan sonra Asbaşkan Şekip Mosturoğlu söz aldı.

Mosturoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Profesyonel hakemlikte hakemlerle 4’der yıllık sözleşme yapılmıştır ve bu garanti çerçevesinde hakemlik yapmaktadır. Ben UEFA’da da bunun doğru bulunmadığını biliyorum. Cüneyt Çakır 32 bin lira diğer hakemler 20 bin lira almaktadır aylık. Hiç maç yönetmeselerde bu paraları almayı garantilemişlerdir. Fırat Aydınus, ve Bülent Yıldırım FIFA kokartlarını kaybetmişken Türkiye’de elit hakem kategorisinde değerlendirilmektedir. Halis Özkahya koşu testini geçemediği için UEFA’dan görev alamamıştı. Bu hakemler başarılı ve genç hakemlerin önünü kesmektedir. "

"KORKMAYACAKLAR, BEN HATA YAPTIM DİYEBİLECEKLER"
Mosturoğlu'nun ardından konuşmasına devam Aziz Yıldırım konuşmasına şu sözlerle devam etti;

Cüneyt Çakır’ın kendisi güçlü göründüğü için hakemlerde ona yanaşıyor deniliyor. Barış Şimşek, Hüseyin Göcek gibi hakemlerde bu sistemin içinde hakemlik hayatlarıan devam ediyor deniyor. TFF’nin bunları araştırması lazım. Ali Palabıyık geçen sene bizim maçı yönetti, Beşiktaş maçı da yönetti. O zaman derbi de yönetebilir. Mete Kalkavan da yönetebilir. Korkmayacaklar, hata yaptıklarında çıkıp ben hata yaptım diyebilecekler.

"BUNLAR YANLIŞ ŞEYLER"
Bugün hakem atayacaklar Akhisar maçına, o hakemle ilgili her şeyi söyleriz maça geldiğinde maçı idare edemez. Bunlar yanlış şeyler. Herkesi uyarıyorum bütün kulüplere hata yapılmasın adaletli olunsun. Bir insan hata yaptığında çıkıp söyleyebiliyorsa hatasını bizim kafamızdaki soru işaretlerini siler bunlar. "

"UZAYA ÇIKACAĞIZ"
Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aziz Yıldırım, “Fenerbahçe Kulübü olarak bu hatalar devam ederse hamleniz ne olur” sorusuna salondakileri güldüren bir yanıt verdi.

Aziz Yıldırım, hataların devam etmesi durumunda “uzaya çıkacağız” cevabını verirken, “hatalar devam ettiği zaman bakarız” diye de ekledi.

Yıldırım konuşmasına şu sözlerle devam etti;

"Hakemlerimiz dışarıda iyi maç yönetiyorlar ama içerde iyi yönetmediklerini söylüyorsunuz. Bu farkın sebebi nedir? Ben dışarda iyi yönettiklerini düşünmüyorum siz söylüyorsunuz. Ferguson kime kızdı, Mourinho kime kızıyor? Dışarda egoları şişiyor buraya gelince hatalar yapıyorlar. "

"BİR DEFA YENDİLER DİYE SEVİNMESİNLER"

Bir muhabirin, “Beşiktaş TV’de bebek ağlama videoları yayınlanıyor” bilgisi üzerine Yıldırım, “Bir defa yendiler sevinmesinler bu kadar”dedi. Yıldırım, “Olabilir burada da biz yeneriz. Bir defa yendiler sevinmesinler bu kadar. Yazık. Bizi derdimiz başka. Biz yendik yenilmişiz ne olacak puanlar eşitlenmiş. Burada yeneriz 3 puan öne geçeriz. Biz Fenerbahçe yönetimi olarak bunları aştık. 3 Temmuz’u yaşadık biz.”

ETİKETLER