Copa Sudamericana finalinin ilk ayağında oynayacağı Atlético Nacional maçı için Kolombiya’ya yaptıkları yolculukta yaşanan uçak kazasında 19’u Chapecoense oyuncusu olmak üzere toplam 71 kişi hayatını kaybetmişti. Uçak kazasından kurtulabilen 6 kişiden 3’ü Chapecoense oyuncularıydı.

Bu trajik kazayı yaşayan Chapecoense kulübüne bir destek de Barcelona’dan geldi. Kulüp her yıl sezon öncesi gerçekleştirilen Joan Gamper hazırlık turnuvası için önümüzdeki yıl Chapecoense’yi davet etti.

Barcelona’dan yapılan açıklamada kulübün trajedinin kurbanlarını anmak ve Chapecoense’nin toparlanmasına destek vermek istediği belirtildi.

Kazanın kurbanları El Clásico'da da anılmıştı.
Kazanın kurbanları El Clásico'da da anılmıştı.

Geleneksel Joan Gamper Kupası’nda önümüzdeki yıl futbol dünyasının yaşadığı bu büyük trajedinin kurbanlarını onurlandırmak istediğini açıklayan Barcelona’dan bir destek açıklaması daha geldi. Organizasyon dışında, Barcelona’nın kulübün kurumsal ve sportif olarak yeniden yapılanması konusunda işbirliği yapmak ve Chapecoense’yi takımın bulunduğu rekabetçi düzeye geri dönmesi için desteklemek konusunda yardımcı olmak istediği açıklandı.

Barcelona’nın Chapecoense’nin yönetimine resmi maç teklifini gönderdiği açıklandı.