Bayatlı karamsar konuştu

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, TMOK'un bugünkü olanaklarla oyunları yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

31.03.2010 - 10:38

Bayatlı karamsar konuştu

Togay Bayatlı, bunun için yeni bir yapılanma gerektiğini belirterek, "Hazırlık Düzenleme Kurulu'nun kaynakları yeterli değil. Şu aşamada belediye, bu konunun nasıl yapılacağına dair çalışıyor. Bu durum 1 ay sonra belli olur. Daha sonra hep beraber oturup karar vereceğiz. Biz yapma kanısındayız. Bugün olimpiyatlar için asgari 28 milyar gerekiyor" dedi.

Olimpiyat oyunlarını düzenlemek için önce olimpizm kültürüne sahip olmak gerektiğini kaydeden Bayatlı, şunları söyledi:
"Bu koltuk meselesi değil, memleket meselesi. Olimpizm çok önemli bir şey. Sadece spor değildir, felsefe ve kültür tarafı var. Sadece 10 bin sporcuyla ve 5 bin yöneticiyi ağırlamak yeterli değil. 28 dalda organize edilecek müsabakaların başta tesis olmak üzere inşa edilmesi ve organizasyonun yürütülmesi gerekir. Ortalama 200-300 bin kişi dışardan gelecek. Şöhretli sporcular yarışacak. Bunların kalacak yerlerini, yemeklerini en iyi şekilde organize etmek lazım. Sporcuların nakliyesini yapacaksın, güvenliklerini sağlayacaksın. Bütün bu işlerin yapılması önemli bir bilgi birikimini gerektirir. Türkiye'de olimpizm kültürü yok. Adam yolda kornaya basıyor, bu yasak. Önce batılı olmayı kabul etmemiz lazım. Batı felsefesine ve kültürüne ulaşmamız lazım. 12-14 yaşlarında çocuklara olimpizm kültürünü vermeye çalışıyoruz. Ama bizimki denizde bir su damlası. Kendi paramızla yapıyoruz. 12 milyon nüfuslu İrlanda devletinin her yıl verdiği para 3 milyon dolar. Biz 500 bin TL alamıyoruz."

ERDOĞAN ARIPINAR İLE YAŞADIKLARI SORUN
Bayatlı, son dönemlerde sorunlar yaşadıkları ve muhalif kanadın önemli isimlerinden olan Erdoğan Arıpınar ile uzun süredir sıkıntılar yaşadıklarını ve bir türlü düzelmediğini söyledi.

Bayatlı, Erdoğan Arıpınar'ın kendilerine yönelik tepkilerin altında, kendisini son yönetim kuruluna almamaları olduğunu savunarak, "Zaten yapacağı iş Fair Play ile ilgiliydi. Başka bir iş yapmıyordu. Yüzyıllar savaşı gibi giden ve bir türlü düzelmeyen bir durumumuz var" dedi.

Erdoğan Arıpınar ile yaşadıkları bir diğer sorunun da Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Uğur Erdener'den dolayı olduğunu kaydeden TMOK Başkanı, ''Arıpınar, Hazırlık ve Düzenleme Kurulu'nun üyesiydi. Uğur Erdener de Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi oldu. Otomatikman Hazırlık ve Düzenleme Kurulu'na kendisini almamız lazım. Uluslararası Olimpiyat Komitesi bunu şart koşuyor. Bu süreçte 1 yıl toplantı olmadı. Ben de kendisinin yerine Erdener'i kurula aldım. Bütün suçum bu'' diye konuştu.

Başkan Bayatlı, muhalif kanadın olağan mali genel kurul toplantısında genel kurul kararı alınması için girişimde bulunması konusunda ise ''130 imzadan bahsediyorlar. 50 imza daha varmış. Çok yakın arkadaşlarıma gidiyorlar. 'Biz Togay beye yardımcı olacağız. Bu nedenle reform istiyoruz' diyorlar. Söyledikleri yalan. İnsanlar da iyi niyetle imzayı veriyor. Durumu öğrendiklerinde imzalarını geri çektiler'' diye konuştu.

Muhalif kanadın genel kurul istemesi ve mahkemeye gitmesi konusundaki soru üzerine Togay Bayatlı, "Yönetim kurulu olarak bir toplantı yapacağız. Bize en uygun gelen, TMOK'u hiçbir şekilde rencide etmeyecek ve hiçbir şekilde kontrolünü başkasının eline teslim etmeyecek bir karar alıp, o karara göre genel kurul kararı alabiliriz. Kayyum kararının çıkması için bizim mahkemeyi devam ettirmemiz lazım. O konuda çalışacağız. Hukukçu arkadaşlarımız bu konuda neler yapılabileceğine bakacak" dedi.

Mali genel kurul toplantısında son görev dönemi olduğunu açıklayan Bayatlı, genel kurul kararı alınması halinde aday olup olmayacağı yönündeki soruyu, "Bana yapılmış bu olayın karşısında kaçmam" diye yanıtladı.

ELVAN ABEYLEGESSE'NİN FAIR PLAY ÖDÜLÜNÜ ALMA ŞEKLİ
Milli atlet Elvan Abeylegesse'nin Fair Play alma şeklinin eleştirilmesi konusunda ise Bayatlı, şunları söyledi:
"Erdoğan Arıpınar, Fair Play Komisyonu başkanıydı. Geçen eylül ayından itibaren aleyhimde seviyesiz propaganda başladı. Disiplin kurulu kendisine ihtar cezası verdi. Erdoğan Arıpınar'ın görevinden alınması sonrası Murat Özbay bu görevi yerine getirdi. O sırada benim bir önerim oldu. Küçük kızlara futbol öğreten, her ihtiyaçlarıyla ilgilenen merhum başkanımız Turgut Atakol'un kızı Sema Kasapoğlu'nu aday gösterdik ve en değerli ödüllerden birini aldı. Biz Murat Özbay'a 'Başka bir şey var mı. Erdoğan Arıpınar'a sor' dedik. Arıpınar da bir şey olmadığını söyledi. Her şeyi biliyordu. Daha sonra eski uluslararası olimpiyat komitesi basın direktörü Kidane, atletizmi takip ettiği için Elvan Abeylegesse'nin centilmence hareketinin haberini Dünya Fair Play Birliği'ne vermiş. Buna da yetkisi var. Ben de buna destek verdim. Böyle çıkınca Arıpınar kızdı. Halbuki olayı biliyordu."

Bayatlı, Kanada'da düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları'na gitmediği yönündeki haberler üzerine, "Ben oyunlarda bulundum, her müsabakayı takip ettim. Hatta Gürcü sporcunun ölümü sonrası Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı beni aradı ve Gürcistan'daki cenaze törenine katılmamı istedi. Bu ülkeye gidip törene katıldım. Kış Olimpiyat Oyunları'nda en son Tuğba Karademir'in yarışını izledim" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...