Bekele 13'üncü oldu

Bayanlar 5 bin metrede mücadele eden atletimiz Alemitu Bekele 15:18.18'lik derecesiyle dünya 13'üncüsü oldu.

22.08.2009 - 21:11

Bayanlar 5 bin metrede atletimiz Alemitu Bekele 15:18.18'lik derecesiyle dünya 13'üncüsü oldu. Hazırlık döneminde sıkıntılar yaşayan sporcumuz yine de büyük bir başarı göstererek finalde yarışma hakkı elde etmişti.

5 bin metrenin en büyük favorisi olarak gösterilen Etiyopyalı Meseret Defar, ki şampiyona öncesinde dünya rekoru kırıp altın alacağını iddia etmişti, 10 binde olduğu gibi son 50 metrede altını kaçırdı. Defar 10 binden farklı olarak bu kez madalya almayı başardı ve dünya üçüncüsü oldu.

Defar'ı geçerek altına ve gümüşe uzananlar ise Kenya'dandı. Zaten seçme sonrası Bekele, "Kenyalılar çok iyi durumda" diyerek mesajı vermişti. Bugüne kadar büyük şampiyonalarda altını hep kaçıran Vivien Cheruiyot 14:57.97 ile altın madalyayı kazandı. Gümiş madalya vatandaşı Sylvia Kibet'e 14:58.33'le gitti.

Yarışa iyi başlayan, ancak son turlarda ön gruptan koparak gerilerde kalan Bekele, mücadele sonrası yaptığı açıklamada, iyi başladığı yarışta daha sonra kaslarında ağrı ve sertleşme hissettiğini, bu nedenle rahat koşamadığını  belirtti.

Bunun antrenmansızlıktan kaynaklandığını ifade eden milli atlet, hasta olan oğlunu Etiyopya'da ziyarete gittiğini ve orada idman yapamadığını, Türkiye'ye döndüğünde de kendisi rahatsızlandığı için yeterli çalışma yapamadığını kaydetti.

Etiyopya'da bulunan oğlunun durumunun şimdi iyi olduğunu, ancak kendisinin Dünya Şampiyonası'na ancak 1,5 ay süreyle hazırlanabildiğini, bunun da uzun mesafeli koşular için yeterli olmadığını belirten Almitu, bu sezon  koşmak istediğini, ancak hangi müsabakalara katılacağına henüz karar vermediğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...