Bekele Türkiye'ye döndü

İtalya'nın Torino kentinde yapılan 30. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 3 bin metrede Türkiye rekoru kırarak Avrupa şampiyonu olan milli atlet Alemitu Bekele Degfa, yurda döndü.

09.03.2009 - 19:14

İSTANBUL - İstanbul'a antrenörü Erkan Hatipoğlu ile birlikte gelen şampiyon atlet, Atatürk Havalimanı'nda İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, kız kardeşi Birkey Bekele ve arkadaşları tarafından çiçeklerle karşılandı.

Burada duygularını dile getiren Degfa, elde ettiği başarıdan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, ''Benim işim koşmak ve bayrağımı asmak'' dedi.

Şampiyonada ilk üç dereceden birini beklediğini anlatan Degfa, ''Allah'a şükür birinci oldum. Çok mutluyum. Güzel bir hazırlık dönemi geçirdim'' dedi.

Başarılarının dünya ve diğer şampiyonalarda da süreceğini ifade eden Degfa, ''Allah'ın izniyle oralarda da başarılı olacağım. Koşarken Allah'ıma şükrederek koşuyorum. Koşarken kardeşlerim ve arkadaşlarım gözümün önüne gelir'' diye konuştu.

Daha sonra dış hatlardan VIP Salonu'na geçen Degfa'yı, burada Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu kutladı.

Bakan Başesgioğlu, Türk atletizminde bir ilkin gerçekleştiğini belirterek ''Kendisini ve takım arkadaşlarını kutluyoruz. Hepimizi sevindiren, gururlandıran bir netice alındı'' dedi.

BAKAN BAŞESGİOĞLU'NDAN KUTLAMA
Degfa'nın başarısının arka planında sporcusu olduğu Üsküdar Belediyesi'nin de büyük payı bulunduğunu kaydeden Başesgioğlu, kendilerini kutladı.

Degfa'nın çok güçlü rakipleri arasından ay yıldızlı bayrağı öne çıkarttığını anlatan Bakan Başesgioğlu, ''Bu şampiyonluğu ve altın madalyayı çok önemsiyoruz. Bize büyük bir sevinç ve gurur yaşattı'' diye konuştu.

Bakan Başesgioğlu, olimpiyat ve şampiyonalarda alınan madalyaların Türk atletizmi açısından çok sevindirici olduğunu vurgulayarak, bunların devamının geleceğini, ancak sporculara sahip çıkılarak onlara gerekli imkanını sağlanması gerektiğini söyledi.

Antrenör Erkan Hatipoğlu da yaptığı açıklamada, Türk atletizm tarihinde ilk defa salonda bir altın madalya geldiğini ifade ederek, ''Bu tür yarışlarda kim işini iyi bitirmişse antrenör-sporcu olarak onlar kazançlı çıkar. Bu sefer belli ki, biz işimizi iyi bitirmişiz. Bu mutluluğu Türk milletine yaşattığımız için biz daha da mutlu oluyoruz. Bundan sonra da böyle devam edecek'' diye konuştu.

Hatipoğlu, ''Elvan Abeylegesse ile yaşadığı son başarısızlıktan sonra eleştiri almıştınız bunlar sizi üzdü mü'' şeklindeki bir soru üzerine ''Kesinlikle hayır. Bizim gibi dağa çıkanlar, ayılardan korkmaz. Dolayısıyla bu tür eleştiriler bizi daha çok kamçılıyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...