Şenol Güneş: Beşiktaş ismi şampiyonluğa oynar

Süper Lig'de sezonun bitmesine bir hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Beşiktaş'ın teknik direktörü Şenol Güneş, NTV ve NTV Spor ortak yayınında soruları yanıtladı.

ntv.com.tr 31.05.2017 - 11:12

Şenol Güneş: Beşiktaş ismi şampiyonluğa oynar

Beşiktaş’ın başında 2 yılda 2 şampiyonluk kazanan Şenol Güneş, Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol konuğu oldu.

Şenol Güneş, Demirkol'un "Hayırlı olsun, Sözleşmeniz uzatılmış" sözleri üzerine onlara girmiyorum. Zaten çalışıyorum. KAP'a bildirilmiş, oradan da bize kağıt geldi" dedi.

Şenol Güneş, "Geldiğim ilk gün Beşiktaş'ın ismi şampiyonluğa oynar dedim. Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor hepsi buraya oynar. Ben şempiyonluk kupası almadım ama 2011'de hak ettiğimi düşünüyorum. Beşiktaş'ın da 7-8 yıl kupa almadığı bir dönemde ve bir özlem vardı. Kulübün yönetimi, patronu, başkanı 5 yıllık bir plan yaptılar. Geçen seneye baktığımızda yükselen bir değer olarak şampiyon olduk. 1. sene beklentiler fazlaydı ama bu sene şampiyonduk ve hedef takımdık. Başarılı ve uyumlu kadronun bozulmasından yana değilim ben. Transferde yaşanan sıkıntılarda beyanım olmuştu benim. Kulübünde sıkıntıları var. Aslında bizim sıkıntımız değişiklik değil sezon başında 20 oyuncumuz vardı ve çoğu genç takımdandı. Asıl zorluk o zamandı. Tam kadro oluştururken sakatlıklar oldu."

"TALİSCA EKSİKLERİNİ GİDERİRSE DÜNYA ÇAPINDA YILDIZ OLUR"

Sosa ve Talisca farkı sorulan Güneş, "Sosa'yı da geri çekmek istedim ben. Burada da Sosa farklı Talisca farklı bir oyuncu. Talisca Rivaldo tipi oyuncu. Kafa özelliği olmayan ama uzun boylu bir oyuncu. Bu hem çalışma istiyor hem anlayış istiyor. Ben savunma gibi durup top dağıtmasını istedim. Oyun kurmadığı için top kaptırıp riskler yarattı ve bir kaç defa değiştirdim. Son Antep maçında da ilk yarı isteneni vermedi ama ikinci yarı 2 gol attı. Eksiklerini giderebilirse dünya klasmanında bir oyuncu olur."

"BEN YAPMIYORUM BİZ YAPIYORUZ"

"Birbirini suçlamak yerine hatalarını örtmek olması gerekiyor grupta. Bir de sürekli geliştirmek gerekiyor kendisini. Her oyuncu oynamak ister. Doğru ilkeleri koyduğunuz zaman işiniz kolaylaşıyor. Ben yapmıyorum biz yapıyoruz bunu."

"TRANSFERİ YÖNETİMLER YAPAR"

Güneş transferlerle ilgili konuşurken, "Transferlere çok karışıyorum ama son kararı ben vermiyorum. Transferi yönetim yapar, patron o. Teknik direktör ayrıldığında aldırdığı oyuncular da mı onunla birlikte aytılacak? Mesela Mario Gomez'i yönetim önerdi, ben de evet dedim. Ama her onay verdiğim tutacak diye bir şey yok. Transferi yönetim yapar. Talisca'yı, izledim ve onay verdim. Atiba'yı Kopenhag'da oynarken seyrettim. Daha da iyiydi. Mitrovic'i hiç canlı izlemedim" dedi.

"KJAER'İN BONSERVİSİ 9 MİLYON'DU ALAMAMIŞTIK"

Önümüzdeki sezon mevcut kalecilerle devam edeceklerini kaydeden Güneş, "Fabri ve Tolga devam edecek. Boyko kiralık gidecek veya satılacak. Kjaer, Wolfsburg'dan Roma'ya gitmişti. O dönem alamamıştık. Bonservisi 9 milyon euroydu. Quaresma'ya oyuncu olarak evet dedim. Ama karakterini bilmiyordum, yönetime siz onay veriyorsanız tamam dedim" ifadelerini kullandı.

"QUARESMA O HAREKETİ KENDİNE YAPIYOR"

Zaman zaman hırçın hareketleriyle dikkat çeken Quaresma konusuna da değinen Şenol Güneş, "Quaresma, mesleğini çok seven, olağanüstü yaratıcı bir oyuncu. Olağanüstü yaratıcı olan oyuncuların, olağanüstü davranışları olur. En efendi oyuncu bile benden hoşlanmayabilir. Ama zamanla tanıyınca 'İyi, saf adam' diyebilir benim için. Quaresma'nın olumsuz hareketleri bana değil, kendine. Çünkü kötü oyun nedeniyle kendine kızıyor. Qaresma o hareketleri yaparken kendine yapıyor. Quaresma sokakta bana eldiven fırlatsa affetmem. Ama ben bu takımın hocasıyım. O hareket bana değil, herkese yapılmış oluyor" diye konuştu.

"SENİ OYUNDAN ALACAĞIM DEDİM"

"Takımla ilgili konularda takımdan özür diliyorsa benim için sorun kalmamıştır" diyen Güneş, "Önemli olan olumsuzluklardan ileri doğru yol alabilmek. Bir elmanın çürük tarafı varsa önce temizlersiniz, hemen atmazsınız. Quaresma'ya Bursaspor maçındaki ayağa basma olayından sonra seni oyundan alacağım dedim. Sonrasında sakin oynadı" açıklamalarını yaptı.

"TRABZON'DAKİ TESİSLER MÜKEMMEL"

"Kulüp yapılarını değiştireceksin, kulüplerinde sahibi şirketler olacak. Vakıf, dernek, şirket aynı şey değil. Şu anda devlet olmasa futbol olmaz. Çok para girip çok borç olmaması gerekiyor. Trabzon'daki tesis mükemmel bir tesis, orada bir futbol akademisi kurulması lazım. Futbol sanayisi kuracaksınız oraya. Orada doğaçlama büyüyor çocuklar zaten. Hem okuyacak hem oynayacak." 

"Tesislere başkan girdiği zaman ister benim odaya ister havuza her tarafa girer ama doğru değil. Hoca kimsenin girmesini istemiyor değil keyfe göre yok. Halka da açarsın yerine göre. Benim yakınım dahi izinle girer oraya. Yönetimimiz benden daha iyi uyuyor buna. Trabzonspor'un iyi olmasını isterim. 5 sene sonra belki 10 sene sonra çok büyük bir kulüp olur otururum ziyarete giderim. Burası da ne kadar mükemmel olursa gurur duyarım. Ben işimi yapayım mutlu olayım."

"GÜCÜM VARSA DAHA İYİSİNİ ALIRIM"

"Kalecim var iki tane, çok daha iyi kaleci alacak gücüm var daha iyisini alırım. ama ekonomiye, kadroya bakıyorsun şartlar bazı şeyleri oluşturuyor. Geçen sene Rodolfo ve Ersan'la gittik. Ersan'ın verilmesi büyük bir riskti. Rodolfo sakatlandı. Şampiyonluğu kaybetsek hoca niye izin verdi olacak. Olcay'ı bir hazırlık maçında ıslıkladı taraftar. O arada morali bozuldu. Gitme sebepleri artıyor bir sürü etken bir araya geliyor. Geçen sene orta sahayı bozmayacağız dedik kimse kalmadı bir anda. Tosic'i stoper oynatalım diye almadık. Mitrovic çok teknik bir oyuncu ama eksikleri var. Marcelo'nun önüne geçemiyor solda oynatınca da haksızlık yapmış oluyoruz. Bu geliştirilebilir ama öyle bir döneme gelmedi. Bunlardan daha iyi bir stoper almakta fayda var. Yetenekleri var eksikleri var. O pozisyon için tam kafamda olan futbolcu değil. Gökhan'ın sezon başı sakatlığı vardı seneye daha iyi olmasını bekliyorum. Ricardo oyun tarzımızı değiştiriyor. Çok iyi orta atabilen bir oyuncu Ricardo." 

"OZAN TUFAN EKSİK YÜKSELDİ"

Mehmet Demirkol'un, "Ozan Tufan hepimizi yanıttı. Milli takımı kaybetti Fenerbahçe'deki yerini kaybetti" yorumu için, "Ozan zaten eksik bir oyuncuydu, eksik haliyle yukarı çıkmıştı. Ozan'ın büyümeye ihtiyacı vardı. Yarışan bir takımda zorluklar olur. O yükün sorumluluğun altında ezilirse sıkıntı yaşar. Ozan onu yaşadı. Böyle olursa futbol hayatı geri giderek biter. Ama bazı oyuncular böyle olur."

"LENS İYİ BİR OYUNCU"

"Lens iyi bir oyuncu ama rakip takımda olan bir oyuncu için olumlu veya olumsuz ifadeler kullanmam doğru olmaz. Başkan görüşme yaptık diyor bilmiyorum bana alınıp alınmayacağı söylenmedi. van Persie ile ilk görüştüklerini söylediler sonra Fenerbahçe'ye gitti. van Persie de iyi oyuncu, Ozan da Aboubakar da iyi oyuncu. Burada mühim olan iyi oyuncular takıma ne veriyor ona bakmak lazım"

Kıyafetlerindeki renk seçimleri sorulan Güneş, "Ben genelde mavi giyerim çok severim. Yeşil rengide severim. ama Beşiktaş'a gelince siyah-beyaz'ın ağırlığını anladım asil bir renk. ama diğer renklerde canlı gösteriyor her rakibimizi alalım."

"KALECİNİN HATASI HEM KENDİNİ HEM TAKIMI SARSIYOR"

"Dünyada en çok beğendiğim kaleci Neuer, Türkiye'de hepsi iyi mesela ben Tolga'yı çok beğenirim. Onur daha farklı daha refleksleriyle oynuyor. Tolga'nın en büyük sıkıntısı ayakları. Volkan mesela özgüveniyle geldi. Volkan Babacan çok çıkış yaptı. Pozisyonunu yerini biliyor hata yapma oranı çok düşük. Mesela Fabri iyi kaleci diyoruz hataları çok var. Göze batan hata yapmak hem kaleciyi hem takımı sarsıyor."

MESSİ Mİ RONALDO MU?  

"Messi'yi seviyorum. İkisi de çok takdire değer. Ronaldo çalışmanın ürünüdür. Messi hala zayıf ama teknik yaratıcı. Öteki çok iyi çalışıyor güçlü. Ben Oğuzhan'a da diyorum çalış diye. Yetenek var tek şeyi çalışmak."

Sayfa Yükleniyor...